Młodzież ze Smolajn na wymianie w Osnabrück

26.10.2016
11 uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach (gmina Dobre Miasto) wzięło udział w wymianie międzyszkolnej z niemiecką młodzieżą zaprzyjaźnionego gimnazjum Oesede Osnabrück, która odbyła się w dniach 15-23 października br.

Celem wyjazdu była współpraca obu szkół. Pozwoliła ona uświadomić młodym ludziom jakie związki we współczesnym świecie zachodzą między narodami polskim i niemieckim. Uczniowie mogli spędzić czas na integracji poprzez wspólną zabawę, spędzanie ze sobą czasu, czy wyjazdy do innych miast.

– Oprócz zajęć szkolnych polska młodzież wraz z niemieckimi bratankami uprawiali wspólnie sporty, odwiedzili tamtejsze ZOO, Starostwo Osnabrück, a także mięli okazję zwiedzić fabrykę maszyn rolniczych firmy Amazone w Hasbergen – opowiadała Krystyna Kimber-Chomej nauczycielka ZSR w Smolajnach.
– Ciekawym punktem programu była wizyta w gospodarstwie Kolkmeyer, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się hodowli zwierząt oraz zobaczyć sprzęt, który pomaga w hodowli, a nawet zastępuje częściowo pracę człowieka – dodał jeden z uczniów.

Młodzież cieszyła się także z wyjścia do Ratusza w Georgsmarienhutte. – Zostaliśmy powitani przez burmistrza, z którym odbyliśmy wspólną rozmowę na temat współpracy uczniów wymiany polsko-niemieckiej, spostrzeżeń jakie wychowankowie niemieckiej szkoły zauważyli będąc na wymianie w Polsce, a jakimi odczuciami dzieli się dobromiejska grupa podczas pobytu w Niemczech – mówił Adam Decyk nauczyciel z ZSR.

– Udział w wymianie młodzieży stwarza młodym ludziom możliwość poznania rówieśników z innego kraju, ich stylu życia i problemów dnia codziennego, pomieszkania przez pewien czas w odmiennym środowisku, zebrania obserwacji i doświadczeń oraz zdobycia wiedzy – podkreślała Joanna Maziuk dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.