Mistrzowie pokażą się na niebie trzy razy!

15.06.2011

Widzowie Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, który odbędzie się w niedzielę 19 czerwca zobaczą wielki kunszt i talent pilotów z grupy „Air Bandits" aż trzy razy. Jurgis Kairys wykona freestylową akrobację solo, rumuńscy piloci Yaków 52  polecą w ciasnym szyku na dwa samoloty, a kulminacją będzie popis trzech „podniebnych bandytów" razem.

_

Przyprawiające o palpitację serca wyczyny Jurgisa Kirysa z Litwy uczestnicy Pikniku Lotniczego w Gryźlinach znają już z ubiegłego roku. Szalony Litwin pojawi się w Gryźlinach ponownie na 400-konnym Su-26, ale tym razem towarzyszyć mu będą na Yakach 52 dwaj rumuńscy piloci - Dan Stefanescu i Yoan Postolache. Cała trójka tworzy formację o nazwie „Air Bandits" (Podniebni Bandyci). Zespół występuje na imprezach lotniczych w całej Europie. Na Warmii i Mazurach „podniebni bandyci" będą po raz pierwszy!
- Widzowie zobaczą szerokie spektrum akrobacji samolotowej na najwyższym światowym poziomie - mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. - Będzie akrobacja solo, pokaz formacji złożonej z dwóch samolotów i na deser podniebne wyczyny wszystkich pilotów razem. W sumie trzej mistrzowie będą fruwać po warmińskim niebie około 40 minut. Będzie więc na co popatrzeć.
Warto dodać, że fruwający Litwin jest pomysłodawcą najbardziej skomplikowanych figur, takich jak Kairys Wheel (Koło Kairysa) czy Small Loop (Mała pętla). Jurgis Kairys jest też pierwszym pilotem, który wykonał manewr Cobra (Kobra) na samolocie napędzanym śmigłem. Znany jest również z tego, że potrafi posadzić swoją maszynę pionowo - jak helikopter. Kairys to także prekursor wielu ryzykownych wyczynów. Do najbardziej spektakularnych można zaliczyć pierwszy na świecie odwrócony przelot pod mostem w Kownie w 2000 roku oraz odwrócony przelot pod wszystkimi dziesięcioma mostami w Wilnie w 1999 roku. Szalony Litwin ścigał się w przeszłości także z samochodami Formuły 3000. Jest zwycięzcą pierwszej edycji zawodów Red Bulla i wielokrotnym mistrzem w akrobacji samolotowej.   
Rumuńscy piloci przylecą do Gryźlin na Yakach 52. To podstawowy samolot szkolny lotnictwa radzieckiego końca lat 70. oraz 80., skonstruowany przez biuro konstrukcyjne Aleksandra Jakowlewa. Samolot został zaprojektowany jako samolot szkoleniowy z myślą o uczniach radzieckiej organizacji DOSAAF, szkolącej zarówno sportowych pilotów cywilnych, jak i pilotów wojskowych. Pierwszy oblot Jaka-52 miał miejsce w 1976, pomimo to jest on do dzisiaj produkowany w firmie Aerostar w Rumunii. Całkowicie metalowy dolnopłat napędzany jest 9-cylindrowym silnikiem gwiazdowym Vedeneyev M14P o mocy prawie 400 KM. ponadto samolot został wyposażony w układ zasilania pozwalający na dwuminutowy lot odwrócony.

_