Mistrzostwa świata w szabli

W dniach 3-10 kwietnia w Bułgarskiej miejscowości Plowdiw odbyły się Mistrzostwa Świata w szermierce. Do tego pięknego miasta przyjechali zawodnicy z 146 krajów. W reprezentacji Polski w szabli był pochodzący z Barczewa Cezary Białecki.

Aby wystąpić na Mistrzostwach Świata Czarek musiał cały rok walczyć na wysokim poziomie w zawodach międzynarodowych.

Walki indywidualne

Turniej zaczął się od walk grupowych. Na tym etapie nie było słabych przeciwników i dlatego walki były bardzo wyrównane. Czarek walczył dobrze wygrywając 4 walki na 6 co dało mu awans do fazy pucharowej. W pierwszej walce pucharowej przeciwnikiem był zawodnik z Belgi, Czarek tę walkę wygrał i awansował dalej. Następnie spotkał się z zawodnikiem wyżej notowanym, reprezentantem Niemiec i tu niestety Czarek zakończył turniej indywidualny przegrywając. Ostatecznie został 44 zawodnikiem na świecie.

Walki drużynowe

Dwa dni później rozegrano walki drużynowe. Reprezentacja naszego kraju w składzie z Czarkiem najpierw pokonała Singapur, następnie Kazachstan i awansowała do najlepszej ósemki. Tu o walkę w strefie medalowej uległa reprezentacji Niemiec, co pozbawiło nas szansy na medal. W walkach o pozycję 5/8 spotkała się ze świetnym zespołem z USA, minimalnie ulegając i o walkę o 7 miejsce spotkała się z reprezentacją Kuwejtu. Po bardzo wyrównanym pojedynku Polska wygrała i została 7 drużyną świata.

Czarek Białecki potwierdził, że praca jaką wkłada w swoją karierę szermierczą idzie w dobrym kierunku, bo będąc najmłodszym zawodnikiem z naszej reprezentacji indywidualnie wypadł najlepiej, a będąc w czwórce najlepszych szablistów w Polsce, kolejny rok potwierdza wielki talent który niewątpliwie posiada i nagrodą dla niego jest udział w takim turnieju jak Mistrzostwa Świata.