Mikołajki z Kopernikiem na olsztyńskim zamku


Jeśli imieniny Mikołaja na Warmii, to tylko z Mikołajem Kopernikiem na olsztyńskim zamku! Powiat Olsztyński, stowarzyszenie „Dom Warmiński', Muzeum Warmii i Mazur oraz zespół kameralny Pro Musica Antiqua zapraszają w poniedziałek 6 grudnia o godz. 18 na ostatnią Cameratę Warmińską, której głównym bohaterem jest najwybitniejszy z Warmiaków.

Spotkanie na olsztyńskim zamku stanowi klamrę spinającą cykl 10 spotkań artystyczno-historycznych, które odbywały się w ostatnich miesiącach w warmińskich miastach – mówi Mariusz Kwas, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego starostwa.
Camerata Warmińska odbyła się do tej pory m.in. w Dobrym Mieście, Jezioranach, Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Fromborku, Braniewie, czy Ornecie. Program multidyscyplinarnego występu artystyczno-historycznego, który odbędzie się w imieniny Mikołaja na olsztyńskim zamku składa się z pięciu powiązanych ze sobą części. Prezentację multimedialną z odczytem historycznym na temat Kopernika i jego życia na Warmii wygłosi dr Krzysztof Łożyński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Publiczność będzie miała też szansę wysłuchać „Rapsodii Kopernikowskiej" skomponowanej przez Lucjana Marzewskiego w wykonaniu zespołu kameralnego Pro Musiqua Antiqua: flet (Leszek Szarzyński), obój (Jerzy Szafrański), fagot (Roman Kuźniak), Paweł Rok (wiolonczela), klawesyn (Katarzyna Kamińska), Liliana Górska (mezzosopran). Dyrygować będzie Katarzyna Bojuraniec. W czasie spotkania publiczności towarzyszyć będzie Mikołaj Kopernik „na żywo", czyli aktor teatru Jaracza Marian Czarkowski przebrany za najwybitniejszego Warmiaka. W programie Cameraty także pokaz kaligrafii autorskiej inspirowanej pismem Kopernika w wykonaniu Zbigniewa Urbalewicza z UWM. Po koncercie każdy będzie mógł sobie wybić okolicznościową monetę i otrzymać Certyfikat Kopernikowski. To jednak nie wszystko, bo każdy, kto przyjdzie na zamek będzie mógł się zapoznać z nową serią pamiątek związanych z realizacją projektu Kopernik Warmiakiem.
- Uczestnicy spotkania otrzymają komiks o przygodach Kopernika na Warmii, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej – mówi Mariusz Kwas. – Zderzenie cywilizacyjne dwóch światów powoduje zabawne sytuacje. Być może, że na zamku pokażą się też inne nowe gadżety.  
Realizacja 10 odcinków Cameraty Warmińskiej jest możliwa dzięki projektowi „Śladami historycznej Warmii" stowarzyszenia „Dom Warmiński" dofinansowanemu z Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury".

_