Mikołaj Kopernik na uczcie pierogowej


Kilka tysięcy osób przewinęło się przez Biesowo w czasie IV Warmińskiej Uczty Pierogowej. Wielbiciele pierogów wyjeżdżali z Biesowa najedzeni i zadowoleni. Furorę wśród uczestników uczty zrobiło stoisko Powiatu Olsztyńskiego z Mikołajem Kopernikiem, który rozdawał piękne albumy z fotkami Warmii i mapy powiatu z własnoręcznym autografem.

_

Z kapustą i grzybami, wileńskie, warmińskie, ruskie, z mięsem, na słodko – to tylko niektóre rodzaje pierogów, jakich można było skosztować w czasie IV Warmińskiej Uczty Pierogowej, która odbyła się w sobotę 14 sierpnia w Biesowie. Mimo afrykańskich upałów i żaru lejącego się z nieba na uczcie stawiło się kilka tysięcy miłośników smakowitych pierogów. Organizatorzy imprezy przy pomocy gospodyń z wiosek w gminie Biskupiec z roku na rok przygotowują coraz więcej pierogów (w czasie tegorocznej uczty było ich aż 58 tysięcy sztuk!).
- Prawdziwe niebo w gębie! – zachwalali goście uczty.
Publiczność mogła spróbować swoich sił także w konkursie „na najlepszego pieroga warmińskiego" oraz podejrzeć akcje przygotowywania i lepienia tych smakołyków „na żywo".
Furorę wśród uczestników uczty zrobiło także stoisko Powiatu Olsztyńskiego z Mikołajem Kopernikiem (w postać Kopernika wcielił się aktor Jarosław Borodziuk), który rozdawał piękne albumy z fotkami Warmii i mapy powiatu z własnoręcznymi autografami. Żeby jednak otrzymać album „Warmia – spokój inspiruje" trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące pobytu Kopernika na Warmii.
- Muszę przyznać, że znajomość faktów dotyczących najwybitniejszego Warmiaka jest całkiem spora – mówi Jarosław Borodziuk. – Ludzie robili sobie też chętnie zdjęcia z Kopernikiem. To na pewno nie była ostatnia impreza na Warmii z udziałem astronoma.

_
Uczestnicy uczty oblegali stoisko Powiatu Olsztyńskiego

_
Pamiątkowe zdjęcie Mikołaja Kopernika z Zofią Wielgus, pomysłodawczynią i główną organizatorką pierogowej uczty