Międzyszkolny konkurs - Las bliżej nas


W Szkole Podstawowej w Bukwałdzie 9 marca 2016 roku odbyła się już trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu „Las bliżej nas” skierowanego do uczniów klas IV-VI. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny ze szkół z Bukwałdu, Dywit, Frączek, Spręcowa i Tuławek. Zwyciężyła zgrana ekipa ze Spręcowa przed Bukwałdem i Dywitami.

Konkurs wiedzy o lesie składał się z trzech części. Najpierw zespoły przedstawiały wykonaną przez siebie prezentację. W tym roku jej temat przewodni brzmiał: „Nasze Nadleśnictwo”. Następnie uczniowie rozwiązywali indywidualny test, a na samym końcu był drużynowy quiz wiedzowy.
Zadania konkursowe wymagały od uczestników dużej i często wręcz specjalistycznej wiedzy. Rozpoznawali znajdujące się na ilustracjach rośliny i zwierzęta. Gatunki drzew nazywali po prezentowanych im gałązkach. Bardzo trudnym zadaniem było podawanie nazw zwierząt leśnych i ptaków po wysłuchaniu wydawanych przez nie odgłosów. Uczniowie rozpoznawali także tropy zwierząt wykonane w gipsowych odlewach.
Walka drużyn była bardzo wyrównana. Aby ostatecznie wyłonić zwycięzców, trzeba było przeprowadzić dogrywkę. W jej wyniku pierwsze miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Spręcowie, miejsce drugie zajęła drużyna gospodarzy, czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dywitach.