Menopauza a masa ciała


Ponad 53% kobiet w Polsce ma nadwagę. Systematycznie wzrasta odsetek osób chorych na otyłość, choroba ta występuje już u 23% kobiet. Około 70% kobiet w wieku okołomenopauzalnym ma nadmierną masę ciała. Prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że w 2025 r. kobiet chorujących na otyłość będzie aż 26%. 

Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje miesiączkować na skutek wygasania czynności hormonalnej jajników. Ustanie cykli miesiączkowych jest wynikiem obniżania się poziomu estrogenów w organizmie kobiety. W Polsce ostatnie krwawienie miesiączkowe kobiet statystycznie występuje między 50-52 rokiem życia.

Objawy menopauzy

Główne objawy tego procesu to: zmęczenie, uderzenia gorąca, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie libido, pogorszenie pamięci i koncentracji, nadmierna potliwość oraz wzrost masy ciała.

 Nadmierna masa ciała a menopauza

Przydatne linki: Dieta NFZ  8 tygodni do zdrowia

Otyłość

Otyłość  to nieprawidłowe  lub  nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które ma negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia stopnia otyłości najczęściej stosuje się wskaźnik masy ciała BMI.

Licznik BMI – sprawdź

Zakresy wartości BMI:

  • mniej niż 18,4 – niedowaga
  • 18.5 – 24,9 – prawidłowa waga
  • 25 – 29,9 – nadwaga
  • 30 – 34,9 – I stopień otyłości
  • 35 – 39,9 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość olbrzymia

Rola składników odżywczych w diecie

Fitoestrogeny

Witamina D

Kwas foliowy

Kwasy tłuszczowe omega-3

Postaw na zdrowy styl życia

Materiał przesłany przez NFZ w związku z akcją – „Środa z profilaktyką”.