Książkowe znaleziska


Co można znaleźć w książce? Wiedzę, rozrywkę, wzruszenie albo… stare banknoty i zdjęcia. Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście zaprasza na wystawę, na której eksponatami są znalezione w zwracanych przez czytelników książkach „skarby” – między innymi pocztówki okolicznościowe, podkładki pod kubek, płyty CD, nieaktualne banknoty, przybory szkolne…

Wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego przez periodyk „Lustro Biblioteki” konkursu  „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart”. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić historię związaną z zakładką do książki poprzez opowiadanie, wiersz, zdjęcie, prezentację multimedialną, a nawet komiks. Inspiracją do konkursu były właśnie znajdowane w książkach osobiste rzeczy użytkowników bibliotek. – To skarby naszych czytelników i dowód na to, że lektura wciąga do ostatniej strony i sprawia, że sięgamy po więcej – mówi Barbara Maria Morawiec, redaktor naczelna „Lustra…”.

Niektóre z bibliotek, które popularyzowały ideę konkursu zdecydowały się zorganizować warsztaty robienia zakładek lub przygotowały wystawę książkowych „znalezisk”. Tak jest w przypadku Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście, którego wystawę zakładek uzupełniają samolot i czarownica na miotle znalezione na półkach z książkami. Nietypowe zbiory można oglądać na dziale z literaturą dziecięcą i młodzieżową.

zdjecia_164a zdjecia_168a lustro biblioteki plakat konkursowy do druku