Królewna Łyna, recytatorzy i bezpieczeństwo na sesji

27.03.2012

Choć marcowa sesja Rady Powiatu w Olsztynie poświęcona była głównie kwestiom bezpieczeństwa, to rozpoczęła się od wzruszających występów najlepszych recytatorów powiatu i wręczenia statuetki Królewny Warmińskiej Łyny Elżbiecie Gajewskiej, organizatorce Powiatowych Konkursów Recytatorskich.

_

Powiatowy Konkurs Recytatorski, który od tego roku nosi imię przedwcześnie zmarłej mistrzyni żywego słowa, Krystyny Spikert odbywa się w Dobrym Mieście już od 10 lat. Jednak dopiero w piątek 23 marca radni powiatowi mogli po raz pierwszy usłyszeć jego laureatów. W sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa wystąpili Patrycja Łoszczewska z utworem Mirona Białoszewskiego, Agata Gańko z wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Patrycja Zielińska z utworem Jacka Kaczmarskiego i zwycięzca jubileuszowego konkursu recytatorskiego Marcin Przeradzki z wierszem Władysława Broniewskiego. Radnych poruszyły recytacje młodych artystów, u części z nich w zakręciła się łza wzruszenia.
- Bardzo dziękujemy za fantastyczne wystąpienia - mówił Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Najważniejsza praca z młodzieżą
Po występach recytatorów przyszedł czas na uhonorowanie Elżbiety Gajewskiej, inicjatorki i niestrudzonej organizatorki Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Kapituła najwyższego honorowego wyróżnienia powiatu, czyli statuetki Królewny Warmińskiej Łyny jednogłośnie zgodziła się przyznać wyróżnienie nauczycielce języka polskiego z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Z wnioskiem o przyznanie Królewny Łyny wystąpiła Elżbieta Bilińska-Wołodźko, przewodnicząca komisji oświaty, kultury i promocji Rady Powiatu w Olsztynie. Elżbieta Gajewska była zaskoczona wyróżnieniem.
- Królewna jest piękna, ale organizując konkurs nigdy nie myślałam o nagrodach - mówiła Elżbieta Gajewska. - Najważniejsza dla mnie była zawsze praca z młodzieżą, nauka czytania tekstów, ich interpretacji i publicznego występowania. Cieszę się, że dzieci mówią tak pięknie.

_

Bezpiecznie w powiecie
Po tej niezwykle miłej uroczystości zaczęła się proza życia. Głównym punktem sesji były sprawy bezpieczeństwa w Powiecie Olsztyńskim. Przedstawione zostały sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
- Bezpieczeństwo w powiecie utrzymuje się na podobnie dobrym poziomie, co w roku 2010 - mówił Andrzej Góźdź, komendant miejski policji w Olsztynie. - Spadła przestępczość przeciwko życiu, a nieznacznie wzrosła przeciwko mieniu, głównie za sprawą kradzieży przy budowie drogi krajowej nr 7 w gminie Olsztynek. Nie ma żadnych planów zmian w strukturze policyjnych jednostek w powiecie. W miarę posiadanych środków będziemy starali się wzmacniać poszczególne jednostki dodatkowymi etatami. 
Następnie sprawozdanie z działalności i analizę rynku pracy przedstawił Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego. Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za rok 2011 i wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej Powiatu Olsztyńskiego, a także sprawozdaniem z działalności Rzecznika Konsumentów Powiatu Olsztyńskiego za rok 2011. Radni dokonali też pewnych zmian w budżecie powiatu. Przekazali dodatkowe 570 tys. zł na dokończenie modernizacji dawnego szpitala zakaźnego w Barczewie.
- Dodatkowe wydatki wzięły się stąd, że części prac nie przewidział projektant, a część została źle wykonana przez poprzedniego wykonawcę, z którym byliśmy zmuszeni rozwiązać umowę - wyjaśniał starosta Mirosław Pampuch.
Radni przeznaczyli też dodatkowe 200 tys. zł na budowę drogi z Jezioran do Tłokowa.

_