Kradzież zabytkowego pieca z pałacu w Bęsi

27.03.2012

Bulwersująca wiadomość nadeszła z Bęsi w gminie Kolno. W piątek 23 marca sołtys_ Bęsi i policjanci ujawnili włamanie do zabytkowego XVIII-wiecznego pałacu. Złodzieje najpierw zdemontowali, a potem ukradli zabytkowy piec kaflowy z końca XIX wieku, który stał w sali konferencyjnej.

O włamaniu do zabytkowego pałacu policjantów poinformował Stefan Bigus, sołtys Bęsi, który zauważył ślady włamania podczas spaceru. 
- Jak ustaliła policja` sprawcy po wyłamaniu drewnianych płyt zabezpieczającej okno budynku od strony parku dostali się do wnętrza sali konferencyjnej, gdzie po uprzednim
zdemontowaniu, dokonali kradzieży bezcennego zabytkowego pieca kaflowego z końca XIX wieku - informuje Stefan Bigus.
Jak mówi sołtys Bęsi wykonanie pieca zlecił mistrzowi zduńskiemu z Reszla starosta von Knobloch. Piec miał być manifestem popierającym lokalnych rzemieślników i wytwórców, w ekonomicznej walce o ich przetrwanie w dobie zalewu  sprowadzanych wyrobów z podberlińskiego zagłębia fabryk kafli i pieców w Welten.
- Kradzież zbulwersowała całą naszą małą społeczność - mówi Stefan Bigus. - Złodzieje nie uznają żadnych świętości. Jeszcze kilka lat i pałac zostanie ograbiony z wszystkiego.  
Jak zapewnia sierżant Katarzyna Charubin z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie policjanci prowadzą czynności, które mają jak najszybciej doprowadzić do wykrycia sprawcy tej bulwersującej kradzieży.
- Pracujemy intensywnie nad sprawą kradzieży pieca w Bęsi - zapewnia Katarzyna Charubin, która dodała, że wycenieniem strat powstałych w wyniku kradzieży zajmie się konserwator zabytków.  
W tej chwili pałac, z którego dokonano kradzieży zabytkowego pieca jest własnością osoby prywatnej z Warszawy, która mimo wielu nakazów pokontrolnych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie niezbyt troszczy się o jego stan. W Bęsi są dwa obiekty zabytkowe: pałac (1720-1730) z parkiem krajobrazowym z 1868 roku oraz wiatrak holenderski z 1810 roku. W obu obiektach znajdują się unikatowe eksponaty. W pałacu do
takich należą piece kaflowe z końca XIX w, a w zabytkowym wiatraku holenderskim eksponaty byłego muzeum młynarstwa powietrznego.(część z okresu średniowiecza) Niestety zabytki są systematyczne dewastowane, niszczone i popadają w ruinę, a wraz z nimi „giną" bezcenne eksponaty Warmii i Mazur.  

_
Tak wygląda miejsce po kradzieży, na zdjęciu na górze zabytkowy piec przed kradzieżą

_
Pałac w Bęsi - widok od frontu

Fot: Archiwum sołectwa Bęsia