Konkurs gwary warmińskiej - zapraszamy do udziału


Wielkimi krokami zbliża się V edycja Regionalnego Konkursu Prezentacji Gwary Warmińskiej „Po Naszamu. Po Warnijsku.” Tradycyjnie już zostanie on poprzedzony warsztatami gwarowymi. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych, a także – po raz pierwszy – ponadpodstawowych. 

Zadaniem uczestników jest prezentacja tekstu w gwarze warmińskiej. Komisja konkursowa będzie zwracać uwagę na dobór, opanowanie pamięciowe tekstu, a także rozumienie i poprawność prezentowanej gwary. Istotny będzie też ogólny wyraz artystyczny. Zawsze mile widziane są prezentacje tekstu w stroju regionalnym. Konkurs odbędzie się 23 listopada 2019 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Warto wcześniej wziąć udział w warsztatach gwary warmińskiej, które choć nie są obowiązkowe, mogą być bardzo przydatne. Odbędą się w trzech terminach: 12, 26 października oraz 16 listopada br. w starostwie. Poprowadzi je Łukasz Ruch, popularyzator gwary warmińskiej. W trakcie warsztatów zaplanowany został m.in. ćwiczenia i nauka gwary, pomoc w dostosowaniu tekstu na konkurs.

Jedną z entuzjastek konkursu jest wicestarosta olsztyński. – To cenna inicjatywa i bardzo się cieszę, że się tak rozwija. Z roku na rok dzieci mówią coraz lepiej gwarą swoich przodków. A to przecież nasza tradycja, historia i kultura. Myślę, że dużą zachętą jest przekazywanie tego dziedzictwa w praktyczny sposób, poprzez warsztaty, a potem same prezentacje. Nie do przecenienia jest też obecność i zaangażowanie prawdziwych Warmiaków, którzy gwarę poznawali w domach rodzinnych, a teraz chcą ja krzewić wśród młodszego pokolenia – mówi Joanna Michalska.

Na zgłoszenia do konkursu organizatorzy czekają do 12 listopada (e-mail: gwarawarminska@wp.pl, tel. 666 048 224– Łukasz Ruch).

Regulamin i karta zgłoszeniowa do konkursu do pobrania: V-Regionalny-Konkurs-Gwary-2019

Organizatorami są: Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” i Komitet Organizacyjny konkursu.