Konkurs dla szkół na projekty prozdrowotne

10.01.2012

Zarząd Powiatu w Olsztynie zaprasza do składania projektów programów_ zdrowotnych, które realizowane będą w roku 2012 w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Olsztyński.

Programy powinny dotyczyć co najmniej jednego z wymienionych obszarów tematycznych:
- Aktywność fizyczna - znaczenie dla prawidłowego rozwoju, promocja aktywnych form spędzania czasu wolnego, stwarzanie możliwości do uprawiania sportu oraz aktywnej rekreacji przez dzieci i młodzież szkolną.
- Higiena psychiczna - sposoby i organizacja spędzania wolnego czasu, kultura współżycia w grupie, rodzinie, społeczności lokalnej. Prawa i autonomia jednostki, sposoby wyrażania uczuć, zasady negocjacji, asertywność i empatia, samoocena - czym jest, na co wpływa i z czego wynika, stres i sposoby jego ograniczania.
- Zasady zdrowego odżywiania, higiena i estetyka spożywania pokarmów, znaczenie racjonalnego odżywiania się, składniki pokarmowe, wartości odżywcze, higiena przechowywania produktów spożywczych.
- Profilaktyka zaburzeń odżywiania.
- Profilaktyka uzależnień, stosowanie używek, środków odurzających, zagrożenia spowodowane stosowaniem anabolików.
- Profilaktyka uzależnień - „dopalacze".
- Agresja i przemoc - zapobieganie narastaniu zjawiska agresji, w tym agresji
i przemocy w grupach rówieśniczych oraz w szkole.
- Pierwsza pomoc przedmedyczna.
- Promocja idei krwiodawstwa, treści związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem,
- Działania edukacyjne mające na celu promowanie  dawstwa narządów i znaczenia przeszczepiania narządów  ( jak zostać dawcą, aspekty prawne i etyczne, czym jest oświadczenie woli).

Realizatorami programów mogą być nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pielęgniarki szkolne oraz inne osoby - specjaliści, konsultanci, terapeuci itp. Projekt programu powinien zawierać następujące elementy: nazwę i temat programu, wykaz osób realizujących program i odpowiedzialnych za jego wdrożenie, uzasadnienie realizacji programu w placówce (diagnoza problemu) oraz określenie jego celu i zakładanych rezultatów, miejsce i termin realizacji, oznaczenie grupy celowej, harmonogram poszczególnych działań wraz z opisem sposobu ich realizacji, szczegółowy kosztorys z podziałem na źródła finansowania programu, określenie sposobu ewaluacji programu.

Projekty należy przesyłać na adres Starostwa Powiatowego w Olsztynie do dnia 6 lutego 2012. (liczy się data stempla pocztowego). Najciekawsze programy zostaną dofinansowane z budżetu Powiatu Olsztyńskiego.