Konferencja o pomocy rodzinie w powiecie olsztyńskim

15.03.2013
Lepiej wydać teraz mniej na skuteczną pracę z rodzinami biologicznymi i zastępczymi niż potem łożyć olbrzymie kwoty na zasiłki, świadczenia i utrzymanie podopiecznych w całodobowych placówkach pomocy społecznej. To przesłanie, jakie będą chcieli przekazać w czasie konferencji pracownicy pomocy społecznej z gmin i powiatu swoim włodarzom.

_
Konferencja na temat pomocy rodzinie w Powiecie Olsztyńskim odbędzie się 19 marca o godz. 10 w sali sesyjnej starostwa

Obowiązująca od ponad roku ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przyniosła rozwiązania, na jakie od lat wyczekiwały środowiska pracowników pomocy społecznej.
- Dzięki rozwiązaniom zapisanym w ustawie nasza pomoc rodzinom biologicznym i rodzinom zastępczym na pewno będzie skuteczniejsza i bardziej profesjonalna – Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie nie ma wątpliwości. – Rozwiązania są nastawione na bezpośrednią pracę z człowiekiem w rodzinie, co w przyszłości zaowocuje tym, że mniejsza liczba osób będzie w latach późniejszych korzystać z całego systemu opieki społecznej. Problemem jest jednak to, że skuteczna pomoc kosztuje.

Milion na jedną osobę!
Dla przykładu od 2015 roku obligatoryjne stanie się zatrudnianie asystentów rodzinnych w miastach i gminach oraz koordynatorów pieczy zastępczej w powiatach. W powiecie olsztyńskim koszty zatrudnienia koordynatorów wyniosą około 330 tys. zł rocznie przy funkcjonujących obecnie 205 rodzinach zastępczych i wychowujących się tam 310 dzieciach.
- Jednak koszty te są i tak nieporównywalnie mniejsze z tym, ile musieliby dołożyć podatnicy z budżetów gmin, powiatów i budżetu państwa na zasiłki, świadczenia i utrzymanie podopiecznych, którym nie uda się pomóc w rodzinach, bo zabraknie na to środków – mówi Arkadiusz Paturej. – Lepiej teraz wydać mniej i pomóc skutecznie, żeby potem nie wydawać kroci. To się zwróci społeczeństwu. Na Zachodzie już dawno to zrozumieli.
Z wyliczeń PCPR wynika, że do jednej osoby, która od młodych lat przebywa w całodobowych, zinstytucjonalizowanych placówkach, potem korzysta z zasiłków i domów pomocy społecznej trzeba wydać nawet milion złotych!
- W czasie konferencji „Pomoc rodzinie w Powiecie Olsztyńskim”, która odbędzie się w starostwie 19 marca o godz. 10 będziemy chcieli zwrócić uwagę wójtów, burmistrzów i władz powiatu na ten problem – mówi dyrektor PCPR.

Wspólne wystąpienie do włodarzy
Na konferencji obecni będą przedstawiciele wszystkich ośrodków pomocy społecznej z 12 gmin powiatu, policjanci, psychologowie, pedagodzy, sędziowie, radni powiatowi. Zaproszeni zostali także włodarze gmin i powiatu.
- Spotkanie ma być także okazją do integracji i wymiany doświadczeń z wszystkimi osobami i instytucjami, które zajmują się pomocą rodzinie – wyjaśnia Arkadiusz Paturej.
Efektem finalnym konferencji będzie sformułowanie wspólnego wystąpienia dyrektorów i kierowników ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu do władz poszczególnych gmin i powiatu.
- Koszty wprowadzania nowych regulacji są spore, ale z drugiej strony zaniechanie tych działań, to w perspektywie jeszcze większe środki z budżetów gmin i powiatów na pobyt przez długie lata naszych podopiecznych w całodobowych placówkach – mówi dyrektor PCPR. – Pomoc całodobowa w instytucjach, czasami niezbędna, jest jednak pomocą generującą największe koszty, przy stosunkowo małej skuteczności. Wyprowadzenie rodziny na prostą jest tańsze niż wzięcie jej na wielopokoleniowe utrzymanie.
Patronat nad konferencją objął starosta olsztyński Mirosław Pampuch.