Kolejna pula unijnych pieniędzy trafi do powiatu

31.08.2010

Tym razem modernizacją z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii_ zostanie objęty system grzewczy w budynku, w Brąswałdzie, w którym w przyszłości znajdzie się ośrodek edukacji ekologicznej. Całkowity koszt projektu to prawie 430 tys. zł. Kwota unijnego dofinansowania to przeszło 315 tys. zł.

Obiekt w Brąswałdzie jest własnością  Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Dywity. Po zakończeniu realizacji inwestycji najważniejszym jej odbiorcą będzie Fundacja Albatros z Bukwałdu, która przejmie administrację obiektem. Zapotrzebowanie na energię w całym obiekcie nie będzie szczególnie duże. Energia potrzebna będzie do zapewnienia normalnego funkcjonowania  instalacji umieszczonych w budynku oraz umożliwienia prowadzenia pracy biurowej, zajęć oświatowych, poglądowych, czy innych mających charakter edukacyjny.
Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa października 2011 r. Umowę na dofinansowanie inwestycji unijnymi środkami podpisali: Jacek Protas, marszałek województwa oraz Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński i Luzyna Kozikowska, skarbnik powiatu.
- Inwestycje związane z energią odnawialną są szczególnie ważne dla Warmii i Mazur - powiedział marszałek województwa Jacek Protas podczas oficjalnego podpisania umowy w Urzędzie Marszałkowskim. - Mamy olbrzymie ambicje związane z zastosowaniem „zielonej energii" na naszym terenie. Dzisiaj szacuje się, że około 8 procent energii wytwarzanej w naszym regionie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Jest to całkiem przyzwoity wynik w skali kraju, jednak zobowiązania unijne przyjęte przez Polskę nakazują jej wykorzystanie na wyższym poziomie.
Arkadiusz Paturej dodał, że powiat bardzo poważnie myśli o kolejnych inwestycjach, w których wykorzystana będzie energia odnawialna.
- Ostatnim tego przykładem jest porozumienie, jakie podpisaliśmy z Politechniką Warszawską i gminą Stawiguda na możliwość realizacji elektrowni słonecznej na terenie lądowiska powiatowego w Gryźlinach - stwierdził Arkadiusz Paturej.