Kolarskie ściganie wokół Jeziora Luterskiego

06.05.2010

Malownicza, przepiękna trasa, prawie 200 kolarzy i kolarek, najlepsi amatorzy z_ Polski i Rosji, kilka grup zawodowych - tak w skrócie będzie wyglądać jubileuszowa 25. edycja Wyścigu Kolarskiego „Dookoła Jeziora Luterskiego", który odbędzie się 9 maja w gminie Kolno. Zapraszamy wszystkich kibiców kolarstwa.

Pod względem długości trwania i niesamowitych krajobrazów, z wyścigiem "Dookoła Jeziora Luterskiego" nie może równać żadna z imprez kolarskich, które odbywają się na Warmii i Mazurach. Wyścig, który bywa nazywany czasem „Warmia Tour" odbywa się od 25 lat.
- To najdłużej trwający cykliczny wyścig w naszym regionie - mówi Narcyz Klik, sekretarz Ludowego Klubu Kolarskiego „Warmia" w Biskupcu, który jest jednym z głównych organizatorów. - Pamiętam, że pierwsza impreza startowała w okresie stanu wojennego. W tym roku będziemy obchodzić piękny jubileusz.
Warmiński klasyk kolarski rozgrywany na 21-kilometrowej pętli wokół malowniczego Jeziora Luterskiego odbędzie się 9 maja. Wyścig wystartuje dokładnie w samo południe w miejscowości Lutry w gminie Kolno.
- Trasa jest przepiękna i biegnie drogami asfaltowymi z Lutr przez Żardeniki, Kikity i znowu przez Lutry - mówi Narcyz Klik.
Jak zapowiadają organizatorzy w wyścigu weźmie udział około 200 kolarzy i kolarek, którzy będą się ścigać w dziewięciu kategoriach wiekowych. Ilość okrążeń do pokonania będzie uzależniona od wieku zawodników. Na najkrótszym dystansie jednego okrążenia będą jeździć młodzicy, a na najdłuższym liczącym nawet sześć okrążeń (ponad 120 km) pojedzie tzw. elita mężczyzn.
- W tegorocznej edycji wystartują zawodnicy i zawodniczki ze ścisłej krajowej czołówki m.in. mistrzowie Polski, jak Małgorzata Jasińska z Barczewa - mówi Narcyz Klik. - Spodziewamy się także mocnej ekipy kolarzy z Kaliningradu oraz kilku polskich grup zawodowych. Zapowiadają się wielkie emocje.

_

Jak podkreśla Henryk Duda, wójt gminy Kolno wyścig kolarski w Lutrach to jedyne ponadlokalne wydarzenie w gminie.
- Impreza wspaniale promuje walory turystyczno-krajoznawcze naszej gminy oraz powiat olsztyński i całe województwo - uważa Henryk Duda. - Chcę zaznaczyć, że oprócz wyścigu przygotowaliśmy też inne atrakcje dla mieszkańców, turystów i kibiców.
W czasie trwania zmagań kolarskich w Lutrach będzie się odbywał festyn, kiermasz rozmaitości, będą występy artystyczne lokalnych zespołów, a po wręczeniu nagród o godz. 18 rozpocznie się zabawa taneczna. Będzie też unikatowa wystawa fotograficzno-prasowa dotycząca początków kolarstwa w regionie w latach 50-tych i 60-tych, którą przygotuje Paweł Ewert, były trener kolarstwa z Mrągowa, który mieszka obecnie w Niemczech. Na wystawie nie zabraknie kolarskich perełek. Narcyz Klik mówi, że wyścig w Lutrach będzie doskonałą okazją do konfrontacji kolarzy z naszego regionu (w powiecie najsilniejsze ośrodki kolarskie są w Biskupcu i Barczewie) z krajowymi rywalami. Głównymi organizatorami „Wyścigu Dookoła Jeziora Luterskiego" są gmina Kolno i LKS „Warmia" Biskupiec. Wsparcie finansowe imprezie zapewniło także Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

_