Kocham polskie piosenki - finał!


Zapraszamy serdecznie na wielki finał konkursu wokalnego „Kocham polskie piosenki” (w eliminacjach wzięło udział 300 dzieci z terenu 11 warmińskich gmin!). Start we wtorek 25 marca o godz. 10 w hotelu Kopczyński w Dobrym Mieście. W jury zasiadają Stefan Brzozowski, Ewa Cichocka i Krystyna Świątecka z „Czerwonego Tulipana”. Organizatorem jest Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”, a Powiat Olsztyński wspiera wydarzenie finansowo.

Jest tyle cudnych polskich piosenek Niemena, Grechuty, czy Maryli Rodowicz, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku – z takiego założenia wyszła Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” z Dobrego Miasta i zorganizowała konkurs wokalny dla dzieci pod hasłem „Kocham polskie piosenki”. W eliminacjach gminnych wzięło udział aż 300 wykonawców z 11 warmińskich gmin (w tym z trzech gmin powiatu olsztyńskiego – Dywit, Jezioran i Dobrego Miasta).
Konkurs „Kocham polskie piosenki” to nowa inicjatywa LGD i ewenement na skalę regionu.
- Z naszych informacji wynika, że nie ma takiego drugiego konkursu na Warmii i Mazurach – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko, animatorka kultury i pomysłodawca wydarzenia. – Jest tyle pięknych polskich piosenek, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku. Śpiewnie i puszczanie obcojęzycznych piosenek zostawmy stacjom radiowym, które i tak grają muzyczną papkę na okrągło.
Konkurs oprócz popularyzacji polskich piosenek ma także inne cele: promowanie młodych talentów (a po eliminacjach gminnych słychać, że na Warmii ich nie brakuje) oraz rozwijanie aktywności mieszkańców obszaru LGD poprzez promocję i organizację lokalnej twórczości.
- Ta „prowokacja artystyczna” zatoczyła szersze kręgi – uważa Stefan Brzozowski, lider kultowego zespołu „Czerwony Tulipan”, który będzie przewodniczył jury w czasie finału konkursu 25 marca w Dobrym Mieście. – Przecież przy młodych wykonawcach stoją nauczyciele i opiekunowie, którzy  wybierają im piosenki i repertuar. Ktoś pewnie będzie musiał im uszyć strój i nie zapominajmy o rodzicach, dla których to będzie wielkie wydarzenie. Gdy zliczymy wszystkich to będziemy mieli całkiem sporą armię miłośników polskich piosenek. Lepiej być nie może.
Oprócz Stefana Brzozowskiego młodych wokalistów oceniać będą też jego koleżanki z zespołu „Czerwony Tulipan” – Krystyna Świątecka i Ewa Cichocka. Jury będzie brać pod uwagę m.in. dobór repertuaru odpowiedni do wieku i możliwości wokalnych dziecka, muzykalność oraz interpretację treści piosenki. Najlepsi z najlepszych w nagrodę pojadą i będą reprezentować Warmię na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie”, który odbędzie się w czerwcu w Opolu. Na nagrody w postaci sprzętu muzycznego mogą liczyć zdobywcy drugich i trzecich miejsc. Powiat Olsztyński i Powiat Bartoszycki wspierają finansowo ciekawe wydarzenie.