Klub z sukcesami, ale po tragicznych przejściach

18.01.2012

Rok 2011 dla klubu kolarskiego LKK „Warmia" Biskupiec był wspaniały pod względem sportowym, ale miał tragiczne zakończeniem z powodu śmierci trenera Jerzego Kowalskiego. Niestety, nie był to jedyny smutny moment. Dwa tygodnie po Jerzym Kowalskim trzeba było żegnać Stanisława Szczawińskiego, nestora biskupieckiego kolarstwa.

_

To właśnie obaj panowie w 1973 roku spowodowali, że do dziś widzimy kolarzy na podbiskupieckich szosach. Smutne wydarzenia poprzedzone były ciężką pracą zawodników i trenerów, a potem dobrymi wynikami na zawodach. W okresie przygotowawczym z zawodnikami pracowała trójka trenerów: Jerzy Kowalski, Darek Jaskulski i Janusz Szczawiński. Narcyz Klik zajmował się sprawami organizacyjnymi i był w klubie zawsze wtedy, kiedy była taka potrzeba. Gdyby nie pomoc naszych wspaniałych kolegów: Wojtka Komissarowa, Krzyśka Suchockiego, Zbyszka Skrzeszewskiego, Wieśka Burczaka i wielu innych, byłoby naprawdę ciężko. Rok 2011 był kolejnym rokiem z sukcesami: 5 medali Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, 1 medal Mistrzostw Polski LZS,  9 medali Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, 16 medali Mistrzostw Okręgu. W 327 startach zawodnicy „Warmii" 101 razy stawali na podium, a wygrali 38 wyścigów. Dwie ostatnie liczby to nie pomyłka.  Identycznie było w roku 2010. W Klubowych Mistrzostwach Polski (szosa) za rok 2011 jesteśmy sklasyfikowani na  9 miejscu w kraju.

Górskie Mistrzostwa Polski:
Artur Modzelewski - brązowy medal w kat. junior
Bogumiła Dziuba - srebrny medal w kat. juniorka mł.
Mistrzostwa Polski w jeździe dwójkami na czas:
Bogumiła Dziuba / Aleksandra Stańczak - brązowy medal w kat. juniorka mł.

OOM Jazda indywidualna na czas:
Bogumiła Dziuba - srebrny medal w kat. juniorka mł.
Mistrzostwa Polski Juniorów  - wyścig ze startu wspólnego
Monika Kopińska - brązowy medal  w kat. juniorka

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (szosa)
jazda na czas
Klaudia Kmiołek -  brązowy medal
Marek Rydel - złoty medal
Jazda Dwójkami
Marek Rydel / Mateusz Pachucki - srebrny medal
Klaudia Kmiołek / Patrycja Stańczak - srebrny medal
Wyścig ze startu wspólnego
Klaudia Kmiołek -  złoty medal
Patrycja Stańczak - brązowy medal
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (tor)
Klaudia Kmiołek - 200 m - złoty medal, sprint - brązowy medal, 1000 m - brązowy medal

Obecnie w Klubie trwają już przygotowania do nowego sezonu. Oprócz znanych już zawodników, pojawili się nowi, obiecujący kolarze. Za kolarzami są już też pierwsze starty. Młodzicy w tym roku spróbowali swoich sił w wyścigach przełajowych i chociaż do czołówki sporo im brakuje, to na koncie mają jeden wygrany wyścig. Jednak klubowym priorytetem pozostaje szosa. Nad tym, aby wszystko było w jak najlepszym porządku, od 1 stycznia 2012 r. czuwają: prezes - Anna Domin, sekretarz klubu - Narcyz Klik, szkoleniowcy - Dariusz Jaskulski i Janusz Szczawiński, mechanicy - Wojciech Komissarow i Wiesław Burczak oraz główny sponsor - Zakłady Mięsne „Warmia". Za bardzo dużą pomoc działacze dziękują również takim sprzymierzeńcom, jak: Elżbieta Samorajczyk - burmistrz Biskupca i Radzie Miejskiej.

Na zakończenie działacze zamieszczają swój apel:
Wbrew oczekiwaniom niektórych działaczy i trenerów z  Polski, w klubie nic złego się nie dzieje. My sobie poradzimy - tylko nie przeszkadzajcie nam! Jesteśmy przygotowani do pracy z kolarzami, mamy uprawnienia i doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, czujemy się dobrze przygotowani do nowych zadań, bo wszyscy jesteśmy wychowankami nieodżałowanego trenera Jerzego Kowalskiego, a On sam przez kilka ostatnich miesięcy przygotowywał nas do tego.
Janusz Szczawiński