Każdy z urzędników starostwa udzieli pierwszej pomocy

19.02.2013
Odpowiednia pozycja, akcja resuscytacyjna, czy wezwanie pomocy – to czynności z zakresu pomocy przedmedycznej, które opanuje do końca lutego 160 pracowników olsztyńskiego starostwa, czyli cała załoga. Druga tura szkoleń dla 50 urzędników odbędzie się w środę 20 lutego o godz. 13.30 w sali sesyjnej starostwa.

_

Pomysł przeszkolenia wszystkich urzędników Starostwa Powiatowego w Olsztynie to kolejna wspólna akcja urzędu ze Szkołą Policealną im. Zbigniewa Religi (uczniowie i kadra szkoły wyszkolili wcześniej uczniów szkół ponadgimnnazjalnych powiatu – red.). - Codziennie przez starostwo przewija się kilkaset osób i już zdarzały się przypadki zasłabnięć, omdleń i innych kryzysowych sytuacji, gdy trzeba było udzielić pierwszej pomocy – mówi Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie. – Urzędnicy muszą prawidłowo reagować na takie sytuacje. Dla części pracowników szkolenie będzie dobrym przypomnieniem wiadomości i zasad udzielania pierwszej pomocy, ale duża część na pewno pozapominała, jak trzeba ratować życie osobie potrzebującej.
Codzienne życie przekonuje, że nigdy nie wiadomo, kiedy potrzebna będzie zimna krew, racjonalne działanie i umiejętności.
- Kilka lat temu w czasie jednego z posiedzeń Zarządu Powiatu zasłabł jeden z jego członków  – wspomina Krystyna Mathoes, dyrektor wydziału inwestycji i funduszy UE w starostwie. – Pozostali ułożyli go w odpowiedniej pozycji na stole i do momentu przyjazdu karetki pogotowia przeprowadzili skuteczną akcję pierwszej pomocy.
Szkolenia dla urzędników rozpoczęły się 13 lutego i potrwają do 27 lutego. W każdą środę ratownicy medyczni ze szkoły im. Zbigniewa Religi uczą na fantomach i specjalistycznym sprzęcie kolejnych 50 urzędników starostwa. Najbliższe szkolenie odbędzie się w środę 20 lutego o godz. 13.30 w sali sesyjnej starostwa.