Jest Dawca!


Wspólne działania Powiatu Olsztyńskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zrealizowane 16 maja br. w Olsztynku pod nazwą „Zdrowy Powiat Olsztyński” przyniosły sukces. Fundacja DKMS poinformowała właśnie, że wśród osób zarejestrowanych tego dnia w gronie potencjalnych dawców, znalazł się mężyczyzna, który oddał komórki macierzyste 33-letniej kobiecie mieszkającej w Austrii.

16 maja br. w Gminnym Centrum Zdrowia w Olsztynku można było wykonać m.in. profilaktyczne badanie cytologiczne i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Na stoiskach przed placówką wykonywany był z kolei pomiar ciśnienia, wagi, tlenku węgla w wydychanym powietrzu; tu także udzielane były informacje dotyczące profilaktyki onkologicznej oraz praw pacjneta. Odbyły się pokazy ratownictwa medycznego, było też wiele atrakcji dla dzieci. W przedsięwzięciu w sumie wzięło udział około 200 osób, do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 80 z nich, profilaktyczne badanie cytologiczne wykonały 34 panie.
- Dziś wiemy już, że dzięki wspólnym działaniom przynajmniej jednio życie zostało uratowane. Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom i osobom, które pomogły nagłośnić przedsięwzięcie, a najbardziej oczywiście tym, którzy zgłosili się wówczas do bazy potencjalnych dawców szpiku. Szczególne podziękowania za zaangażowanie i profesjonalizm kierujemy także do Dyrekcji Gminnego Centrum Zdrowia oraz władz Olsztynka. Mamy nadzieję, że tak pozytywne zakończenie akcji, Państwa postawa i empatia, stanowić będą wzór do naśladowania i staną się zachętą dla innych gmin do współorganizacji przedsięwzięć promujących profilaktykę zdrowotną – mówi Aleksandra Kuczko z NFZ w Olsztynie.

Obraz 001