Jednogłośni w sprawie budżetu powiatu

21.12.2015
Ostatnia sesja w roku rozpoczęła się wyjątkowo uroczyście. Wszystko za sprawą kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży z Powiatowej Szkoły Muzycznej. Świąteczny nastrój udzielił się radnym, którzy zaśpiewali kilka tradycyjnych polskich kolęd.

Najważniejszym punktem posiedzenia było uchwalenie budżetu powiatu na 2016 rok. – W przyszłym roku nasz budżet wyniesie ponad 114 mln zł. 35% tej kwoty, czyli 39 mln zł.  zamierzamy przeznaczyć na opiekę społeczną. Na zadania związane z edukacją przeznaczyliśmy 31 mln zł. Na inwestycje - 20 mln zł., przy czym należy zaznaczyć, że 70% z tej puli środków przeznaczamy na drogi. To o 20% więcej niż w roku 2015. Wśród planowanych inwestycji są m.in. przebudowa dróg powiatowych, nowy projekt geodezyjno-kartograficzny, informatyzacja Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, przygotowanie projektu budowy hali sportowej przy Zespole Szkół w Olsztynku. Chcemy także pozyskać środki zewnętrzne na budowę hali przy naszej szkole w Biskupcu i przygotowanie projektu siedziby Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Ważnym zadaniem, które stoi przed nami, jest przebudowa i modernizacja bloku operacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu. Zaplanowaliśmy w budżecie środki na zadania z tytułu ochrony zdrowia, administracji, geodezji, nieruchomości, ochronę środowiska, kulturę i sport. Mamy też zabezpieczenie na wkład własny w realizowane w 2016 r. projekty w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – mówi Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak.

Budżet Powiatu na 2016 rok został przyjęty jednogłośnie. – Cieszy nas to, że nie ma w samorządzie woli rewolucyjnych zmian; że remontujemy drogi, chcemy budować hale sportowe, dofinasowujemy szpitale, pracujemy nad projektem budowy szkoły muzycznej w Dywitach i utworzeniem jej filii w Dobrym Mieście. Klub „Nasz Powiat” udziela zatem poparcia. Nadal jednak będziemy kontrolować sposób wydatkowania powiatowych środków przez Zarząd - zastrzegł radny Andrzej Abako.

W trakcie sesji zostały także przyjęte uchwały m.in. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2033, udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego i ustalenia trybu udzielania dotacji szkołom na terenie powiatu olsztyńskiego.