Jeden test. Dwa życia. Rusza kampania edukacyjna

24.11.2014
Krajowe Centrum ds. AIDS  rozpoczęło 20 listopada 2014 r. ogólnopolską kampanię edukacyjną  "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka."

Przekaz tej kampanii społecznej kierowany jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, które uważają, że ryzyko zarażenia wirusem HIV ich nie dotyczy oraz do ginekologów, którzy niechętnie kierują pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży takie badanie. Powinno ono zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiaduje się zbyt późno - nawet w fazie AIDS. W Polsce rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.

Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS  www.aids.gov.pl).

Kampania została objęta patronatem honorowym Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Jednym z partnerów kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej informuje, że w ramach ww. kampanii oraz obchodów Światowego Dnia AIDS Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w kierunku HIV w Olsztynie, ul. Żołnierska 16, parter, pok. 305 w dniach 1- 4 grudnia 2014 r. będzie czynny codziennie od 15:00 do 18:00,w pozostałe dni we wtorki i czwartki od 15.00 do18.00.

Zainteresowanych materiałami edukacyjno-informacyjnymi  zapraszamy do:

Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie
ul. Żołnierska 16 (VII piętro, pok. 725)
tel. 89 52 48 332

__
Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.