Ja, miasto i technologie, czyli Comenius w Biskupcu

19.11.2013
„I, City and ICT” - w tłumaczeniu „Ja, miasto i technologie informacyjno-komunikacyjne to dwuletni projekt Programu Comenius realizowany przez prowadzony przez Powiat Olsztyński Zespół Szkół w Biskupcu. Współpraca nauczycieli z ZS w Biskupcu i z partnerskich szkół z Węgier, Turcji, Belgii i Włoch zaowocowała pierwszym spotkaniem otwierającym projekt.

Pod koniec października do Biskupca zawitało liczne grono uczniów i nauczycieli z Węgier, Turcji, Belgii i Włoch - łącznie 28 osób. Tej grupie towarzyszyła równie liczna reprezentacja gospodarzy – uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Biskupcu. Przez tydzień młodzi uczestnicy projektu mierzyli się z wieloma wyzwaniami z zakresu komunikacji interpersonalnej, zastosowania języków obcych czy stosowania technologii informacyjnej. Zdobywali Biskupiec biorąc udział w fabularnej grze terenowej napisanej przez młodzież z Biskupca, poznawali zabytki regionu, brali udział w zajęciach kulturoznawczych i twórczo wykorzystywali technologie informacyjne.
Młodzież przez niemal tydzień miała okazję sprawdzić i porównać w praktyce swoje umiejętności językowe, interpersonalne i komputerowe. Odbyły się warsztaty „przełamujące lody” oraz wzmacniające więzi w grupie. Podczas warsztatów ICT powstały makiety strony internetowej, która będzie budowana przez uczestników w trakcie projektu. Na zajęciach „Local Colour” grupa opracowywała graficznie zebrane i wyselekcjonowane przez siebie zdjęcia ze spotkania w Polsce, z których następnie powstała wystawa fotograficzna otwierająca nową szkolną galerię.
Gospodarze spotkania zaprosili gości m.in. do Świętej Lipki, Kętrzyna, Olsztyna i Olsztynka w celu pokazania najbardziej charakterystycznych zabytków polskiej architektury, kultury i historii.
Młodzież wzięła udział w warsztatach malowania na szkle i ludowych wycinanek w skansenie w Olsztynku, co dla ludzi prawie dorosłych okazało się niemałym wyzwaniem.
Spotkanie w Polsce zakończyło się uroczystą kolacją, podczas której dyrektor Zespołu Szkół wręczył certyfikaty uczestnictwa oraz upominki,  młodzież wymieniła się zaprojektowanymi przez siebie koszulkami. Podczas pożegnania nie zabrakło łez i obietnic kolejnych spotkań.
Kolejne spotkanie już na wiosnę na Węgrzech. Podczas wizyty w Budapeszcie młodzież i nauczyciele przeanalizują i porównają zasoby sprzętowe i infrastrukturę informacyjno-komunikacyjną poszczególnych szkół oraz jej wykorzystanie.

Projekt „I, City & ICT” jest realizowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LLP Comenius. Całkowity koszt projektu to 20 000 Euro.
Partnerzy w projekcie: Zespół Szkół w Biskupcu, I.M.K.B Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi z Isparty (Turcja), Magyar Gyula Kertészeti Szakközepiskola és Szakiskola z Budapesztu (Węgry), I.S.I.S Galilei z Florencji (Włochy) i Vrij Handels – en Sportinstituut z St. Michiels w Belgii.