Inwestycje w powiatowej służbie zdrowia

09.12.2011

W Dobrym Mieście nowy ambulans z napędem na cztery koła i wysokim_ podwoziem, a w Biskupcu certyfikat „Szpital przyjazny kombatantom" i kompleksowa modernizacja położnictwa - mimo trudnych czasów dla służby zdrowia w szpitalach Powiatu Olsztyńskiego następują zmiany, które powinny zadowolić pacjentów.

Nowy ambulans dla dobromiejskiego szpitala to będzie wspaniały prezent pod choinkę. Dyrekcja placówki podpisała już umowę z dostawcą najnowszego Mercedesa Sprintera 316 CDI, a ten ma dostarczyć samochód do Dobrego Miasta do 23 grudnia tego roku.
- Zdecydowaliśmy się na zakup samochodu z napędem na cztery koła i lepszymi parametrami technicznymi, co pozwoli w większym stopniu dostosować mu się do pracy w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych - mówi Maria Mielniczek, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście. - Chociaż nawet tak świetnie wyposażony ambulans i tak może mieć problemy z dojazdem do małych miejscowości i kolonii, gdy drogi gminne będą nieodśnieżone.

Krótszy czas dojazdu
Zakup w pełni wyposażonego ambulansu to koszt ponad 420 tysięcy złotych. Szpital w Dobrym Mieście już pod koniec ubiegłego roku podjął starania o zdobycie środków na nowe auto, które będzie ratować życie prawie 22 tysięcy osób z gminy Dobre Miasto, Świątki, dwóch miejscowości gminy Dywity, jednej z gminy Jonkowo i dziewięciu z gminy Lubomino.
- Część pieniędzy na zakup samochodu zarezerwowaliśmy we własnym budżecie i wystąpiliśmy o dodatkowe środki do wojewody - mówi Maria Mielniczek.
W pierwszej turze na początku wojewoda nie miał środków, ale ostatecznie pieniądze znalazły się w październiku (wojewoda przekazał na zakup 321 tys. zł, a szpital dołożył z budżetu 102 tys. zł).
- Zakup nowej karetki jest możliwy dzięki dużemu zaangażowaniu starosty Mirosława Pampucha i jego wielu rozmowom z wojewodą - podkreśla Maria Mielniczek.
Nowy Mercedes zastąpi stary ambulans, który służył szpitalowi przez pięć lat. Jak podkreśla starosta olsztyński zalet nowego auta jest więcej.
- Skróci się czas dojazdu do pacjentów i poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort pacjenta w transporcie - mówi Mirosław Pampuch.

Europejskie warunki
Dobre wiadomości płyną także ze Szpitala Powiatowego im. J. Mikulicza w Biskupcu. Szpital przystąpił do programu o realizacji świadczeń zdrowotnych poza kolejnością dla kombatantów i osób represjonowanych. Porozumienie w tej sprawie podpisał Marek Pietras, dyrektor szpitala, który odebrał też certyfikat „Szpital przyjazny kombatantom" (pisaliśmy o tym niedawno na stronie powiatu). To jednak nie wszystko, bo w szpitalu w Biskupcu trwa także kompleksowa modernizacja części położniczej Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (część ginekologiczna została wyremontowana w ubiegłym roku - red.). Prace budowlane szpital prowadzi własnymi siłami od wiosny.
- Jesteśmy już blisko zakończenia remontu, który powinien nastąpić w marcu 2012 - mówi Roman Kobierowski z działu technicznego szpitala. - Trwa zabudowa sali operacyjnej i sali cięć, montujemy wentylację i klimatyzację oraz stolarkę okienną i drzwiową. Po remoncie każda z sal dla pacjentek będzie miała swój węzeł sanitarny i europejskie warunki, jakich nie powstydziłby się serialowy szpital w Leśnej Górze.
Koszt remontu części położniczej, której powierzchnia to prawie 500 metrów kwadratowych  to ponad milion złotych. Dotację na to zadanie przekazał powiat ze swojego budżetu, a reszta środków to środki własne szpitala w Biskupcu.  

Fot: zoz.chelmno.pl