Interesanci i urzędnicy rejestrowali się do ZIPa


Jakie są kolejki do specjalistów, czy mam uprawnienia do bezpłatnego leczenia – to tylko część informacji, które można uzyskać po przystąpieniu do systemu ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Przez dwa dni z możliwości zalogowania się do systemu ZIP skorzystało w olsztyńskim starostwie ponad 100 osób. W piątek 18 października kolejna szansa!

_

ZIP jest Zintegrowanym Informatorem Pacjenta. Dzięki temu systemowi każdy w domu przed komputerem może sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne nam wykonano w szpitalu, poradni specjalistycznej, u lekarza rodzinnego, rehabilitanta i ile to kosztowało. Dzięki warmińsko-mazurskiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia w olsztyńskim starostwie pojawił się mobilny punkt ZIP, gdzie można było zarejestrować się do nowego systemu.
- Tak naprawdę wystarczy kilka minut, żeby zarejestrować się w nowym systemie ZIP: otrzymać login i hasło, a potem spokojnie korzystać  przy użyciu własnego komputera  ze swojego konta i ogromnej bazy danych na temat swojego leczenia – mówi Maciej Dublaszewski, pracownik działu ewidencji olsztyńskiego oddziału NFZ.
Po wejściu do systemu ZIP pacjenci mogą sprawdzać informacje medyczne w czterech kategoriach tematycznych. W pierwszej znajduje się cała baza aktów prawnych dotyczących służby zdrowia, w drugiej znajduje się wykaz placówek, gabinetów i poradni, w których można się leczyć i które mają podpisaną umowę na świadczenia z NFZ. W trzeciej znajduje się rejestr usług medycznych, gdzie można sprawdzić wszelkie świadczenia, które były nam udzielane od 2008 roku. W ostatniej znajduje się podgląd do systemu EWUŚ, gdzie można podejrzeć status ubezpieczonego. Przez dwa dni funkcjonowania mobilnego punktu ZIP (14 i 15 października) w olsztyńskim starostwie do nowego systemu zarejestrowało się ponad 100 osób. Duża część z nich to urzędnicy starostwa, pozostali to mieszkańcy Olsztyna i powiatu.
- Przyszłam się zarejestrować, bo mąż, który jest urzędnikiem powiedział mi, że jest coś takiego w starostwie – mówi Urszula Kędzierska. – Na pewno będę korzystać z ZIP i sprawdzać ważne dla mnie informacje.
Osoby, które nie zdążyły zarejestrować się w ZIP będą to mogły jeszcze zrobić na parterze olsztyńskiego starostwa w piątek 18 października w godz. Od 9 do 14.30. W naszym regionie konto w ZIP założyło już ponad 16,7 tysięcy osób.

_