III Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie zaprasza w niedzielę 18 października na trzecią edycję Festiwalu Muzyki Sakralnej. Impreza organizowana jest od dwóch lat, a jej cechą jest m.in. to, że co roku odbywa się w innym miejscu. Tym razem zagości w kościele pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie.

- Na terenie naszej gminy istnieje 5 parafii: Bartąg, Dorotowo, Gryźliny, Stawiguda i Pluski, każda posiada swój kościół. Tak się złożyło, że każdy z nich jest inny - najstarsze w Bartągu i Gryźlinach, z okresu międzywojennego - w Stawigudzie, a z lat 90-tych ubiegłego wieku - w Pluskach i Dorotowie. Dorotowska parafia jest najmłodszą w naszej gminie. Gospodarzem festiwalu będzie, oprócz księdza proboszcza Piotra Srogi, chór „Konsonans” z Tomaszkowa, skupiający mieszkańców miejscowości wchodzących w skład parafii i bardzo często występujący w swoim kościele - opowiada Witold Lubowiecki, dyrektor GOK w Stawigudzie.

Ideą festiwalu jest promowanie muzyki sakralnej wśród chórów amatorskich. W tegorocznej edycji wezmą udział zespoły: „Moderato” z Barczewa, „Chorus” z Morąga, „Legenda” ze Stawigudy i „Konsonans” z Tomaszkowa. Organizator zaprasza też wykonawcę profesjonalnego w charakterze "gwiazdy". - W pierwszej edycji swój wspaniały koncert dał chór „Proforma” z Olsztyna pod dyrekcją prof. Marcina Wawruka. Drugą edycję festiwalu uświetniła swoim koncertem wielka artystka polskiej estrady Alicja Majewska, która wykonała swoje utwory przy akompaniamencie wybitnego kompozytora Włodzimierza Korcza. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Alicja Majewska w swoim bogatym dorobku ma też nagraną płytę „Pieśni Sakralne”. Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie zespół „Kliros” z Olsztyna - zapowiada dyrektor GOK-u.

Zespół Muzyki Cerkiewnej „Kliros” tworzy 13 wokalistów. Łączy ich zainteresowanie wschodnią duchowością i liturgiką. Większość z nich to absolwenci wychowania muzycznego dawnej WSP oraz edukacji muzycznej obecnego Wydziału Sztuki UWM. W zespole są również soliści wokaliści wywodzący się ze znanych olsztyńskich chórów, głównie chóru „Bel Canto”. Kierownikiem artystycznym jest Jan Połowianiuk, prodziekan Wydziału Sztuki UWM.„Kliros” powstał w listopadzie 2013 r., debiutując w grudniu tego roku krótkim koncertem w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku i zbierając doskonałe recenzje. W sierpniu 2014 r. wystąpił na festiwalu Varmia Gaudet et Cantat .  W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zespół zdobył II miejsce, a dyrygent otrzymał wyróżnienie.

III Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11, prezentacje chórów zaplanowano na godz. 12. -  Nasz festiwal to dawka wspaniałej muzyki, okazja do refleksji i zadumy, dlatego wszystkich kochających muzykę zapraszamy do udziału w tym niecodziennym koncercie - zachęca organizator.