III Festiwal Sztuki Czytania


Centrum Kulturalno – Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur zapraszają do udziału w  oryginalnym projekcie promującym kulturę żywego słowa – III Festiwalu Sztuki Czytania. Teatr, literatura, czytelnictwo stanowią wspaniałą i naturalną możliwość porozmawiania na poziomie problemowym, ideowym, estetycznym. To wyzwanie  artystyczno – edukacyjne, które staje się ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej województwa warmińsko – mazurskiego. Trzecia edycja odbędzie się w terminie 24 – 26 listopada 2016 roku w Dobrym Mieście.

Festiwal Sztuki Czytania to realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni profesjonalne jury. Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędą się eliminacje w kategorii teatru czytanego przez dzieci i młodzież. Po południu obędzie się projekcja filmu Ekscentrycy  w reż. Janusza Majewskiego, po projekcji zapraszamy spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim autorem powieści i współscenarzystą filmu. W piątkowy wieczór odbędzie się autorskie spotkanie  z Barbarą Kosmowską autorką książek m.in.: „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka”, „Kolorowy szalik”. W ostatnim dniu Festiwalu odbędzie się przegląd teatru czytanego przez dorosłych. Finałem Festiwalu będzie Premiera w Teatrze przy stoliku Plankton Artura Nichthausera   w wykonaniu: Wiesławy Szymańskiej-Niemaszek, Ireny Telesz-Burczyk, Anny Lipnickiej, Katarzyny Kropidłowskiej, wprowadzenie Elżbieta Lenkiewicz.

 

III Festiwal Sztuki Czytania

Dobre Miasto 2016

24.11.2016 /czwartek/

godz. 9:00 – Przegląd konkursowy sztuki czytania dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum, średnich, warsztaty i ogłoszenie werdyktu jury.

godz. 18:00 – Film Excentrycy w reż. Janusza Majewskiego, po projekcji spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim autorem powieści i współscenarzystą filmu (kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2).

 

25.11.2016 /piątek/

godz. 18:00 – Spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską.

                      

26.11.2016 /sobota/

godz. 11:00 – Przegląd konkursowy sztuki czytania dla dorosłych, warsztaty i ogłoszenie werdyktu jury.

godz. 18:00 Prapremiera w Teatrze przy stoliku – Plankton Artura Nichthausera   w wykonaniu: Wiesławy Szymańskiej-Niemaszek, Ireny Telesz-Burczyk, Anny Lipnickiej, Katarzyny Kropidłowskiej, wprowadzenie Elżbieta Lenkiewicz.

Na projekcję filmu, Teatr przy stoliku i spotkania obowiązują bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00-17:00