„Helga” doczekała się siostry „Hildy”? Nowa karetka dla szpitala w Biskupca


Powiatowa służba zdrowia wzbogaciła się właśnie o nową karetkę. To kolejny podarunek od Caritasu z zaprzyjaźnionego z Powiatem Olsztyńskim niemieckiego regionu Osnabrück.

W 2019 roku do Dobrego Miasta trafił już ambulans „Helga”, pieszczotliwie nazywany tak przez jego użytkowników. Karetką jeździ Zespół Ratownictwa Medycznego przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, pomagając w nagłych przypadkach mieszkańcom gmin Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Świątki i Lubomino.

– Przekazując nowy pojazd, nasi niemieccy przyjaciele zaproponowali, aby – kontynuując tradycję – nazwać go Hilda, ale ostateczny wybór imienia pozostawili jego przyszłym użytkownikom – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Na razie karetka stoi jeszcze na parkingu starostwa, czekając na wizytę w warsztacie diagnostycznym i polską rejestrację oraz niezbędne polskie certyfikaty wymagane dla pojazdów sanitarnych. Później trafi do Biskupca do Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza.

O tym jak ważna jest błyskawiczna pomoc i szybkie dotarcie do pacjentów, którym w wielu przypadkach trzeba ratować życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Cieszę się, że nasza kolumna transportu sanitarnego systematycznie się powiększa i za ten prezent raz jeszcze dziękuję Caritas Osnabrück. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł to również zrobić osobiście, gdy tylko pandemia pozwoli na ich wizytę w Polsce – dodaje starosta Andrzej Abako.

Wprawdzie „Hilda”, nie jest nowym pojazdem (ma na liczniku ok. 260 tys. kilometrów), ale jak pokazują doświadczenia z dużo starszą od niej „Helgą” z Dobrego Miasta, będzie z pewnością stanowić znaczące wsparcie dla biskupieckiego szpitala.

Fot. Powiat Olsztyński

Fot. Powiat Olsztyński

Fot. Powiat Olsztyński

Na zdjęciu podarowana karetka, która stoi na parkingu Starostwa.