Gotowi na zimę

06.11.2014
Choć za oknem aura nas rozpieszcza pięknym słońcem, służby powiatowe dmuchają na zimne i przygotowują się do zimy. 5 listopada w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyło się rozszerzone posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele służby drogowej, policji, straży pożarnej, nadzoru budowlanego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, burmistrzowie i wójtowie gmin. Ze złożonych przed starostą olsztyńskim raportów wynika, że zarówno sprzęt, jak i strategie działania służb są sprawdzone i gotowe na nadejście zimy.

- Dokonaliśmy przeglądu sprzętu. Współpracujemy z trzema firmami świadczącymi usługi odśnieżania dróg – są gotowe do podjęcia działań w każdej chwili. Zabezpieczyliśmy w budżecie 590 tysięcy zł, co zgodnie z długoterminowymi prognozami pogody na nadchodzącą zimę powinno wystarczyć – mówiła Krystyna Plocek, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej.

Policja swoje zimowe działania ukierunkowuje na pomoc osobom starszym, mniej zaradnym życiowo, bezdomnym. Będzie też dbać o dzieci. – Szczególnie w czasie ferii będziemy kontrolować miejsca wypoczynku najmłodszych. W okresie świątecznym planujemy wzmożenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa ruchu na drodze, wyposażenia i stanu technicznego pojazdów – relacjonował podins. Adam Rudnicki, zastępca Komendanta Miejskiego Policji. Straż pożarna zadbała o samodzielne zasilanie energetyczne i zabezpieczenie sprzętu w garażach. Jest też przygotowana do podjęcia działań na zamarzniętych akwenach. Wszystkie jednostki PSP i OSP są wyposażone w detektory tlenku węgla i reagują na zgłoszenia. Będą też pomagać Zespołowi Ratownictwa Medycznego – Doszkoliliśmy naszych ratowników z PSP, którzy w razie niemożności szybkiego dojazdu karetki na miejsce zdarzenia, będą udzielać pomocy – mówił bryg. Marek Eljasiak, zastępca komendanta Miejskiego PSP.

Włodarze gmin na terenie powiatu olsztyńskiego są przygotowani na zimę, myślą też o osobach bezdomnych. Monitorują ich miejsca pobytu, stan zdrowia, zapewniają miejsca schronienia na terenie całej Polski. W Stawigudzie powstał wolontariat, który informuje służby o problemach osób starszych. Prowadzona jest też akcja „Pozwól dojechać”. - Apelujemy do mieszkańców, żeby oznaczyli swoje siedziby, żeby w razie ewentualnej potrzeby służby ratunkowe nie miały problemu z dojechaniem pod właściwy adres – mówił Teodozy Jerzy Marcinkiewicz, wójt gminy Stawiguda.

Od 1 listopada do 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych 800 165 320, pod którą można się dowiedzieć, gdzie są wolne miejsca noclegowe i gdzie można otrzymać ciepły posiłek.