Goście z Izraela i spektakl „Moja babcia – Pola”

18.04.2012

Z okazji Dnia Pamięci o Holokauście i wizyty gości z Izraela społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Dobrym Mieście zaprasza na spektakl teatralny „Moja babcia - Pola". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia o godz. 9 w budynku kina „Przyjaźń" w Dobrym Mieście.

_

Spektakl teatralny „Moja babcia - Pola" został przygotowany przez licealistów z Dobrego Miasta z okazji wizyty gości z Izraela i obchodów Dnia Holokaustu.
- Uczniowie włożyli naprawdę mnóstwo pracy w jego przygotowanie - mówi Alina Ślimak, dyrektor LO w Dobrym Mieście. - Jestem przekonana, że sztuka wzruszy i skłoni widzów do głębszej refleksji na temat zagłady osób pochodzenia żydowskiego w czasie II wojny światowej.
Na spektaklu pojawią się też goście z Izraela, a wśród nich będzie Alex Dancyg, charyzmatyczna postać i człowiek o dwóch tożsamościach: polskiej i żydowskiej. Alex Dancyg to człowiek, który na co dzień zmaga się z bagażem historycznych zaszłości
polsko-żydowskich. Ten polski Żyd często mówi o sobie: „Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".
Alex Dancyg urodził się w Warszawie, gdzie spędził pierwsze 9 lat życia. W 1957 r. jego rodzice decydują się na emigrację do Izraela. Kilka lat później wyjeżdża do kibucu, gdzie mieszka do dzisiaj. W 1986 do Polski przyjeżdża jedna z pierwszych grup młodzieży izraelskiej. Alex dostaje propozycję, by pojechał jako tłumacz. Jest to jego pierwsza wizyta w Polsce po 30 latach emigracji. W trakcie tej wizyty odnajduje swoje powołanie. Zostaje przewodnikiem. Rozumie swoją misję jako konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonuje przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania. Obecnie pracuje w Instytucie Yad Vashem, gdzie zajmuje się szkoleniem przewodników, organizowaniem wymiany młodzieży z Polski i Izraela.