Gmina Kolno i Belm z wizytą w Elterlein

04.11.2013
Na zaproszenie Siegberta Ullrich, burmistrza Elterlein, delegacje partnerskich gmin: Kolno i Belm uczestniczyły w obchodach 10-lecia podpisania aktu partnerstwa pomiędzy Gminą Elterlein (Rudawy, Saksonia, Niemcy) a Gminą Remshalden (Badenia-Wirtembergia, Niemcy).

Wizyta w Niemczech miała miejsce w dniach od 4 do 6 października. Gminę Kolno reprezentowali:
Agnieszka Jeziorek, zastępca wójta gminy Kolno, Andrzej Bancerz, przewodniczący Rady Gminy Kolno, Ewa Dutka, dyrektor Zespołu Szkół w Kolnie i Ewa Kiryła, wicedyrektor Zespołu Szkół w Kolnie. Gminę Belm reprezentowali min.: Viktor Hermeler, dyrektor Urzędu Belm; a od 1 listopada  burmistrz gminy Belm, Doris Fritz, zastępca burmistrza gminy Belm oraz liczni radni gminni.
W piątek 4 października w sali „Goldene Sonne” w Elterlein odbyła się uroczystość  z okazji jubileuszu podpisania aktu partnerstwa pomiędzy Gminą Elterlein a Gminą Remshalden. Podczas spotkania Agnieszka Jeziorek przekazała pozdrowienia i gratulacje z Kolna.
- Życzymy burmistrzowi gminy Elterlein oraz burmistrzowi gminy Remshalden, aby przez następne lata wasze gminy dalej  poznawały i przybliżały regionalne tradycje i zwyczaje. A mieszkańcom obu gmin życzymy, aby zawsze było mnóstwo powodów do dumy, tak jak w dzisiejsze święto – mówiła Agnieszka Jeziorek, która wręczyła burmistrzom obu gmin Siegbertowi Ullrich oraz Stefanowi Breiter upominki (płaskorzeźby z widokiem naszego regionu). Kolejnego dnia wizyty zwiedzano min.
- „Manufaktur der Träume“ w Annaberg-Buchholz („Fabryka snów”) – unikalna sztuka ludowa z Rudaw, stanowi jedno z największych i najbardziej znaczących kolekcji prywatnych na całym świecie. Jest ponad 1000 obiektów z czterech wieków. Kolejnym miejscem był „Pumpspeicherwerk“ w Markersbach (elektrownia wodna) -  druga co do wielkości elektrownia w Niemczech i jedna z największych elektrowni wodnych  tego typu w Europie. W ciągu dnia w Elterlein z okazji obchodów „Święta Jesieni“ (dożynki)  odbywały się występy dzieci i młodzieży z lokalnych szkół (min. skecze w wykonaniu uczniów, pokaz sportowy, pokaz mody, gry i zabawy dla dzieci, rzeźba w drewnie, występy zespołów).
Ostatniego dnia wizyty delegacja z powiatu uczestniczyła we mszy z okazji dożynek w kościele Luterańskim w  Eltertein. Weekend spędzony w Elterlein dał wiele okazji do spotkań z obywatelami Elterlein oraz z gośćmi z Belm i Remshalden.
- Wyjazd był również okazją do spotkania się naszą partnerską Gminą Belm, która od 1 listopada 2013r. ma nowego Burmistrza Pana Viktora Hermeler. Spotkanie to dało nam również możliwość porozmawiania na temat naszej przyszłej współpracy naszych gmin i szkół – mówi Agnieszka Jeziorek.