Gimnazjaliści z Purdy na lekcji WOS w starostwie

13.10.2011

Jak wyrobić prawo jazdy, czym się zajmuje starosta, kto wydaje pozwolenia na budowę - odpowiedzi na te i wiele innych pytań chciała poznać 30-osobowa grupa gimnazjalistów z Purdy, która w środę 12 października pojawiła się w starostwie na nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie.

_

Praktyczna lekcja WOS w olsztyńskim starostwie to pomysł Bartosza Pianowskiego, nauczyciela gimnazjum w Purdzie.
- Chciałem, żeby młodzież na własne oczy zobaczyła i poznała, jak wygląda funkcjonowanie samorządu powiatowego - mówi Bartosz Pianowski. - Wiedza praktyczna jest zdecydowanie lepiej przyswajalna niż teoria i informacje książkowe.
Trzecioklasiści z Purdy najpierw zagościli w sali sesyjnej starostwa, gdzie odbywają się m.in. sesje Rady Powiatu w Olsztynie. Sala zrobiła na uczniach spore wrażenie, a w szczególności możliwość dyskutowania za pomocą indywidualnych mikrofonów. Z młodzieżą z Purdy spotkał się Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. Młodzi mieszkańcy gminy Purda pytali m.in. czym zajmuje się starosta i czy lubi swoją pracę. Większość uczniów miała okazję spotkać się ze starostą pierwszy raz. O pracy poszczególnych wydziałów starostwa opowiadali: Barbara Guga, dyrektor wydziału oświaty, kultury i kultury fizycznej, Grzegorz Wieczorek, dyrektor wydziału infrastruktury i budownictwa, Wacław Bartnik, dyrektor wydziału gospodarowania środowiskiem, Zbigniew Wasieczko, wicedyrektor wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskich i Mariusz Kwas, dyrektor wydziału informacji, promocji i rozwoju. Uczniowie chcieli wiedzieć, jak można sobie wyrobić prawo jazdy, gdzie trzeba się zgłosić po pozwolenie na budowę domu. Goście z Purdy zapoznali się także z przewodnikiem multimedialnym Kopernik Warmiakiem. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które z bliska przyjrzały się pracy referatu komunikacji i transportu oraz wydziału infrastruktury i budownictwa. Na pamiątkę spotkania młodzież otrzymała gadżety związane z projektem Kopernik Warmiakiem.
- Bardzo dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie - mówiły nauczycielki po zakończeniu nietypowej lekcji WOS.