Fotoreportaż z Powiatowo-Gminnego Święta Plonów

06.09.2010

Kilka tysięcy osób przewinęło się w niedzielę 5 września przez Park Wiejski w Świątkach, gdzie odbyły się pierwsze w historii Powiatowo-Gminne Dożynki. Atrakcyjny program i stoiska uginające się od jadła sprawiły, że zabawa trwała do późnego wieczoru. Mamy dobrą informację: dożynki na stałe wejdą do kalendarza imprez powiatowych!

_

Pierwsza edycja Powiatowo-Gminnych Dożynek przeszła już do historii. Impreza w Świątkach wypadła bardzo okazale, zarówno pod względem frekwencyjnym, jak i atrakcyjności wydarzeń, które działy się w Parku Wiejskim w Świątkach. Pod wrażeniem niezwykłego klimatu byli wszyscy goście i uczestnicy dożynek.
- Nie spodziewałem się, że dożynki w Świątkach będą zrobione z takim rozmachem - mówił Marek Szter, wiceburmistrz Barczewa. - Gratuluję organizatorom tego wspaniałego przedsięwzięcia.
Przez Park Wiejski w Świątkach od południa do późnego wieczoru przewinęło się kilka tysięcy osób. Mieszkańcy gminy Świątki, powiatu i Olsztyna nie mogli narzekać na nudę. Na pięknie przystrojonych 11 stoiskach sołeckich można było spróbować kilkudziesięciu rodzajów wymyślnych potraw, nalewek czy podpiwku. Podniebienia gawiedzi łechtały flaki z boczniaka, dzyndzałki warmińskie, żeberka na słodko w sosie pomidorowym z mandarynką, czy bimber Sołtysa. Na stoiskach rękodzielników i artystów ludowych można było nabyć obrazy, wyroby kowalskie, miody, świece z wosku, serwetki czy warmińskie wycinanki z drewna. Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyło się stoisko olsztyńskiego starostwa, na którym królował Mikołaj Kopernik, gospodarz Warmii (w postać Kopernika wcielił się Jarosław Borodziuk, aktor teatru Jaracza w Olsztynie).
- Gościom naszego stoiska rozdaliśmy ponad 500 fajnych gadżetów, wśród których były albumy ze zdjęciami Warmii, mapy powiatu, malowanki z Koperniczkiem dla dzieci i płyty „Przewodnik Warmiński" - mówi Jarosław Borodziuk.
Mieszkańcy sołectw mieli okazję wykazać się w oryginalnych konkurencjach w konkursie o puchar wójta oraz w zmaganiach o tytuł Super Baby i Super Chłopa. Mirosław Pampuch, starosta olsztyński wręczył statuetki i listy gratulacyjne 14 wyróżniającym się rolnikom z terenu powiatu.
- Pierwsze dożynki o wymiarze powiatowo-gminnym były bardzo udane - podsumowuje starosta Mirosław Pampuch. - Impreza wejdzie na stałe do kalendarza imprez powiatowych. Jeśli chodzi o miejsce powiatowo-gminnego święta plonów, to jest to sprawa do przedyskutowania z wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu.
Organizatorami Powiatowo-Gminnych Dożynek w Świątkach byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Sołectwa i OSP z gminy Świątki.

Poniżej prezentujemy fotorelację z dożynek w Świątkach.

_
Impreza w Świątkach przyciągnęła tłumy ludzi

_
Publiczność porwał do zabawy Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo"