Fotorelacja z prawykonania Rapsodii Kopernikowskiej

20.05.2010

Niezwykłe przeżycie artystyczne towarzyszyły słuchaczom prawykonania światowego Rapsodii Kopernikowskiej, która zapoczątkowała uroczystości ponownego pochówku Mikołaja Kopernika. Koncert, który odbył się 19 maja na olsztyńskim zamku to muzyczny hołd złożony przez Powiat Olsztyński najwybitniejszemu Warmiakowi.

_

Tuż przed rozpoczęciem koncertu w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku dawało się odczuć atmosferę skupienia i oczekiwania. Przybyłych powitał Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, który podkreślał wszechstronną działalność Kopernika na Warmii. Merytorycznie o Rapsodii opowiedział prof. Leszek Szarzyński, który przy okazji złożył podziękowania Januszowi Cygańskiemu, dyrektorowi Muzeum Warmii i Mazur za wspaniałą gościnę na zamku. Na prawykonaniu Rapsodii obecny był także prof. Lucjan Marzewski, kompozytor eklektycznego utworu oraz mieszkańcy Olsztyna, powiatu, radni powiatowi i przedstawiciele mediów. Rapsodia została wykonana przez zespół kameralny Pro Muziqua Antiqua i jej zaproszonych gości na mezzosopran (Liliana Górska), flet (Leszek Szarzyński), obój (Jerzy Szafrański), fagot (Roman Kuźniak), wiolonczelę (Paweł Rok) i klawesyn (Katarzyna Kamińska). Zespołem dyrygowała Katarzyna Bojaruniec. Po zakończeniu koncertu wykonawcy dostali od publiczności owację na stojąco. Poniżej prezentujemy fotolerację z tego niezwykłego wydarzenia.

_