Fortepian dla szkoły muzycznej w Dywitach

08.11.2010

Młodzi pianiści z Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dywitach będą_ mieli profesjonalny instrument do nauki. Minister Kultury przyznał właśnie szkole w Dywitach 48 tys. zł na zakup fortepianu w ramach programu „Fortepian dla szkoły". Szkoła w Dywitach jest jedyną szkołą w regionie, do której trafią pieniądze na zakup tego instrumentu.

Choć najmłodsza szkoła powiatowa rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu 2010, to już dała się zauważyć w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bogdan Zdrojewski, minister kultury rozstrzygnął program „Fortepian dla szkoły", w którym na zakup fortepianów do szkół muzycznych w małych miejscowościach przeznaczono ponad 1,25 mln zł.
- Jesteśmy na liście 31 szkół z całego kraju, które otrzymają dofinansowanie - cieszy się Janusz Ciepliński, dyrektor PSM I Stopnia w Dywitach. - Jestem bardzo szczęśliwy, bo dzięki temu do końca roku kupimy instrument, z którego będą mogli korzystać uczniowie najliczniejszej klasy, jaką jest fortepian.
Szkoła muzyczna w Dywitach na zakup fortepianu otrzyma 48 tys. zł. Pozostałą kwotę na zakup instrumentu w wysokości 14 tys. zł szkoła wyłoży z własnego budżetu. Suma około 62 tys. zł na fortepian może się wydawać dość dużą kwotą, ale Janusz Ciepliński wyjaśnia, że pozwoli to kupić najmniejszy profesjonalny instrument.
- Fortepiany są bardzo drogie - mówi Janusz Ciepliński. - Dla porównania mogę powiedzieć, że koncertowy Steinway to wydatek rzędu około 150 tysięcy dolarów!Celem programu „Fortepian dla szkoły" jest polepszenie warunków edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, a w szczególności podniesienie standardu kształcenia młodych pianistów, poprzez zakup nowych fortepianów.

Fot. www.moksit.barczewo.pl