Firma z Gdańska wyremontuje szkołę w Olsztynku

Odnawiali Żurawia Gdańskiego, rekonstruowali spalony dach kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, a także adaptowali Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie - mowa o firmie z Gdańska, która wygrała przetarg i zajmie się teraz dokończeniem remontu XIV-wiecznego zabytkowego budynku Zespołu Szkół w Olsztynku.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie rozstrzygnęło przetarg na dokończenie remontu zabytkowego budynku Zespołu Szkół w Olsztynku. W przetargu na wykonanie inwestycji wystartowały cztery firmy. Ostatecznie wybrana została oferta firmy EKOINBUD z Gdańska, która zadeklarowała, że wykona remont za niespełna 3,4 mln zł, czyli o około 1,2 mln zł mniej niż Powiat Olsztyński zarezerwował na inwestycję. To była najniższa cena jaka wpłynęła w przetargu.
- Firma z Gdańska ma spore doświadczenie w remontach i renowacji obiektów zabytkowych - mówi Krystyna Mathoes, dyrektor Wydziału Inwestycji i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Olsztynie. - Liczymy, że będzie to rzetelny wykonawca, który dobrze poradzi sobie z inwestycją.
Jak wyczytaliśmy na stronie internetowej firmy z Gdańska w 2007 roku podnosiła ona do pionu drewnianą część Żurawia Gdańskiego i odnawiała elewację zabytku. EKOINBUD odrestaurował także 17 gdańskich kamienic: na Drodze Królewskiej, przy ulicy Mariackiej i przy ulicy Szerokiej. Firma była także generalnym wykonawcą prac przy rekonstrukcji spalonego dachu Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. W pierwszej fazie realizacji inwestycji w Olsztynku wykonawca zajmie się wykonaniem projektu budowlanego, a także ekspertyzami konstrukcyjnymi zabytkowych, ale niestety zniszczonych budynków.
- Budynki mają spękane zewnętrzne ściany nośne i wymagają wzmocnienia - wyjaśnia Krystyna Mathoes. - Wykonawca do końca czerwca 2011 będzie też musiał uzyskać pozwolenie na budowę.
Roboty budowlane i remont mają ruszyć w wakacje 2011. Odnowione i wyremontowane zostaną dwa budynki na przedzamczu, czyli budynek schroniska i biblioteka. Renowacji zostanie poddana także fasada obydwu obiektów.
- To jednak nie wszystko, bo renowacji doczeka się też zabytkowy mur, który ogradza obiekt i brama wjazdowa - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Dodatkowo teren przedzamcza zostanie częściowo zagospodarowany. Po remoncie poprawi się jakość kształcenia w placówce i stan zabytku, który ma szansę stać się perełką powiatu.
Przebudowa zamku w Olsztynku w 85 procentach zostanie sfinansowana ze środków unijnych, które powiat pozyskał z RPO „Warmia i Mazury". Historia budynku, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół w Olsztynku sięga XIV wieku. Obecnie jest to jedyna placówka w powiecie o profilu hotelarsko-gastronomicznym. W ubiegłej dekadzie przeprowadzony był I etap remontu. Teraz inwestycja będzie wreszcie dokończona.