Festiwal Piosenki Patriotycznej w Jezioranach

20.05.2010

Śpiewająca lekcja patriotyzmu i historii, która chwyciła za serce wszystkich_ widzów - tak w skrócie wyglądała czwarta edycja Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Jezioranach, która odbyła się w miejscowej podstawówce. - Byłem zbudowany tym, co usłyszałem i zobaczyłem - mówi Andrzej Sibierski, dyrektor SP w Jezioranach.

Już po raz czwarty uczniowie szkół podstawowych z Warmii i Mazur spotkali się w Jezioranach na Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej pod nazwą „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów, jak i mieszkańców, którzy licznie przybyli do sali gimnastycznej, żeby posłuchać wzruszających utworów.
- Z roku na rok poziom prezentowany przez 12- i 13-letnich uczestników rośnie, co dobrze wróży na przyszłość - cieszy się Andrzej Sibierski, dyrektor SP im. M. Lengowskiego w Jezioranach. - Byłem zbudowany tym, co usłyszałem i zobaczyłem na festiwalu.
Młodzi artyści zaśpiewali pieśni i piosenki , które przez wieki zagrzewały Polaków do walki o niepodległość. Impreza była także okazją wspomnienia 96. ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Festiwal objęty patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadził na starcie uczniów z 12 szkół: SP  w Bisztynku, SP nr 15 w Olsztynie, SP w Klebarku Wielkim, Katolicka SP im. św. Rodziny  w Olsztynie, SP w Napiwodzie, SP w Radostowie, SP we Franknowie, SP w Buławkach, SP nr 29 w Olsztynie, SP w Gietrzwałdzie, SP w Spręcowie i gospodarzy, czyli SP w Jezioranach. Uczestnicy zaprezentowali pieśni patriotyczne w dwóch kategoriach: pieśni wojenne do 1945 roku i pieśni powstałe po 1945 roku. Niektóre wykonania były tak przejmujące, że widzom przechodziły ciarki na plecach.
- To była autentyczna ekspresja i emocje, których nic nie zastąpi - mówi Andrzej Sibierski, który przyznaje, że największe wrażenie wywarło na nim wykonanie piosenki „Powrócisz tu".
Jury w składzie: Krzysztof Góralczyk, przewodniczący oraz członkowie: Gabriela Kucharzewska i Agnieszka Kubik jednogłośnie wyłoniło zwycięzców.

W pierwszej kategorii:
I miejsce zajęła Edyta Turowska ze szkoły w Napiwodzie,
II miejsce zajęła Magdalena Kolos z Szkoły Podstawowej w Jezioranach
III miejsce zajęła Antonina Witkowska z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Rodziny  z Olsztyna
Wyróżnienia: Natalia Sęder  z Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim, Barbara Zyśk  z Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie i Emil Olejnik z Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie

W II Kategorii:
I miejsce - Aleksandra Certa z Szkoły Podstawowej w Gietrzwałdzie
II miejsce -  Anna Sakowska  z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Rodziny w Olsztynie
III miejsce - Magda Kunicka z Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie
Wyróżnienia:Karolina Budner z Szkoły Podstawowej w Radostowie, Aleksandra Matuszków z Szkoły Podstawowej  w Franknowie i Martyna Chłosta z Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim.
Festiwal wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Olsztynie.