Festiwal Pieśni Patriotycznej

27.06.2016
23 uczniów z 13 szkół wzięło udział w 9. edycji Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”, który odbył się 17 czerwca w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Jezioranach.

Jest to wydarzenie, w ramach którego uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych woj. warmińsko-mazurskiego mają możliwość zaprezentować własne interpretacje historycznych polskich pieśni i piosenek oraz utworów współczesnych, nawiązując do dziejów Polski.

– Celem festiwalu jest rozwój i umacnianie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie talentów u młodych ludzi mieszkających z dala od centrów kultury, a także umiejętności autoprezentacji czy autokreacji. Pragniemy też umożliwić tworzenie „zdrowej” rywalizacji i integracji dzieciom pochodzącym ze wsi z młodzieżą z ośrodków miejskich – mówili organizatorzy.

Po długich obradach jury w składzie: przewodniczący Rafał Gajewski, Małgorzata Wawruk,  Agnieszka Krajewska – Werecka, Paweł Piekarczyk i Irena Szuwalska, ogłosiło wyniki zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło Anastazji Maciąg z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie piosenką „Kolęda warszawska”. Drugie wywalczyła Marietta Ostapczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu utworem „Warszawo ma”. Trzecie zaś zajęła Wiktoria Matuszów ze Szkoły Podstawowej we Franknowie (gm. Jeziorany) wykonując piosenkę „Katyń 2010".

Doskonale przygotowani młodzi wykonawcy dostarczyli zebranej publiczności nie lada emocji, były nawet łzy wzruszenia.

Oprócz tegorocznych zwycięzców, na scenie można było posłuchać również laureata ubiegłorocznej edycji – Dawida Kopruckiego, który brawurowo wykonał utwór Anny German.

Niespodzianką i wielką atrakcją festiwalu, był także krótki recital barda pieśni patriotycznej Pawła Piekarczyka.

– To wspaniałe i budujące, że dzieci chcą śpiewać utwory o tematyce patriotycznej. Serce rośnie, gdy się widzi jak pięknie interpretują słowa o Ojczyźnie – mówił już po konkursie Henryk Goździcki, radny Powiatu Olsztyńskiego.

Młodym wykonawcom przysłuchiwał się też radny Wacław Dąbrowski.

Wśród gości znaleźli się także: wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki, warmińsko – mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, przedstawiciel IPN Dawid Zagziła, a także dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski oraz burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski.

2 3