Jacek Kaczmarski oczami młodych


I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego. Edycja IX, który został zaplanowany na 18 marca 2016 r. na godz. 9:00. Wydarzenia zostało objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Starosty Olsztyńskiego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, a także TVP Olsztyn, Radia Olsztyn, Gazety Warmińskiej, Fundacji Róbmy swoje dla Kultury i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

- Jesteśmy przekonani, że festiwal rozbudza w uczestnikach chęć odkrywania głębi i przesłania poezji Jacka Kaczmarskiego – mówi Dorota Linkiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku, odpowiedzialna za organizację festiwalu. – Jacek mówił słowami, myślał myślami innych poetów, przekraczał ramy uśpionych na płótnie obrazów, malował wraz z nimi od nowa ich dzieła – ożywiając je, nadając im całkiem nowe sensy. Jego twórczość to kopalnia, krynica wątków, odniesień, nawiązań, inspiracji. Ta erudycyjna rozpiętość pozwala każdemu odnaleźć tam coś dla siebie i coś o sobie.

Jacek Kaczmarski zwykle określany jest „bardem Solidarności”. Zdaniem Doroty Linkiewicz, przede wszystkim jednak był genialnym poetą. – Sformułował swoją wielowatkową i oryginalną twórczością swoisty system filozoficzny opierający się na szacunku do historii i dziedzictwa narodowego oraz na podkreślaniu niepowtarzalności człowieka. Mamy nadzieję, że upowszechniając kulturę i piękno żywego słowa, pobudzimy młode pokolenie do aktywnych poszukiwań repertuarowych oraz przygotujemy do twórczego, zaangażowanego uczestnictwa w kulturze. Zachęcamy młode osoby, by przedstawiły własną wizję twóczości. Tak jak chciał Jacek Kaczmarski – „niech sobie znajdą własny temat i niech go wyśpiewają sami. Inaczej zdradzą wielbiciele, że nie pojęli ze mnie wiele.” Głos, który jemu został zabrany, dzięki festiwalowi będzie między nami.

Materiały do pobrania:
Regulamin
Karta Zgłoszenia uczestnika

Kontakt z osobą odpowiedzialną za organizację festiwalu:
Dorota Linkiewicz tel. 500 067 178, dorota.linkiewicz@zamek.edu.pl

(Na zdjęciu Paulina Gilarska, laureatka głównej nagrody w ubiegłorocznej edycji festiwalu)