By dzieci mogły wrócić do rodzin biologicznych

02.10.2020

Współpraca, partnerstwo i wspólny cel: powrót dzieci z pieczy zastępczej do rodzin naturalnych – to główne tematy spotkania pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z przedstawicielami gminnym i miejskich ośrodków pomocy społecznej z powiatu olsztyńskiego.

- Przez 13 lat z pieczy zastępczej do rodziców biologicznych wróciło 124 dzieci. Rocznie z placówek typu dom dla dzieci powraca 5-10 dzieci. A mogłoby być więcej. Potrzebna jest jednak współpraca powiatu z gminami, żeby reintegracja była skuteczna. Ten proces mógłby być zalążkiem Powiatowej Poradni Rodzinnej, którą chcielibyśmy utworzyć, a w której rodzice znaleźliby kompleksową pomoc i wsparcie w kontaktach ze swoimi dziećmi, a docelowo w ponownym połączeniu rodziny – mówił Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR w Olsztynie.

Jak mówi Aneta Markowska, pracownik PCPR, na tę chwilę zostały już wytypowane rodziny, które mają duże szanse na reintegrację. – Mamy 19 rodziców, którzy oddali do pieczy zastępczej 23 dzieci. Można z nimi rozpocząć współpracę natychmiast, bo według naszej oceny szanse na powrót dzieci do domów są średnie lub duże. Zaczęlibyśmy od spotkania rodziców biologicznych z przedstawicielami GOPS-ów, MOPS-ów i PCPR-u w charakterze trenerów, osób wspierających i otwierających. Nasz plan to diagnoza, zmiana sytuacji rodziny i utrzymanie tej zmiany – wyjaśniała A. Markowska.

Powiatowa Poradnia Rodzinna znalazłaby siedzibę w Gryźlinach, gdzie obecnie funkcjonuje Dom dla Dzieci. Do jej utworzenia potrzebne są środki. Dyrektor liczy na dofinansowanie zewnętrzne z nowego programowania. Do pozyskania pieniędzy niezbędne jest jednak wspólne zaangażowanie powiatu i gmin. Współpraca samorządów przy reintegracji rodzin byłaby pierwszym krokiem do założenia nowoczesnej i skutecznej w działaniu poradni.