Dziad, baba i muzykanci w Barczewie

20.12.2011

Już po raz siedemnasty w Barczewie spotkały się młode grupy kolędujące z Warmii. Bezkonkurencyjna w gronie dziewięciu zespołów okazała się grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Szczęsnym. Patronat nad Przeglądem objął Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

_

Niegdyś, w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, po wsiach od domu do domu chodzili kolędnicy z życzeniami. Grupy te nosiły maszkary - turonia, niedźwiedzia, kozę i inne, którymi dla żartu straszyli widzów. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli m.in.: pasterze, Trzej Królowie, dziad, baba, muzykanci. Postacie te można było zobaczyć podczas XVII Powiatowego Przeglądu Grup Kolędujących Barczewo 2011 r., który mimo niezbyt zimowej pogody, przyciągnął do sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie całkiem sporą grupę nie tylko kolędników, ale również widzów.
Jury w składzie: ks. Jan Pietrzyk - przewodniczący, Mariola Łukowska, Władysław Katarzyński, Hanna Chyżyńska i Wojciech Zenderowski, zgodnie z regulaminem, oceniało przede wszystkim stroje charakteryzujące postacie, dobór tekstu i stronę muzyczną, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji Warmii i Mazur oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsce zajęła grupa teatralna, działająca przy Szkole Podstawowej w Szczęsnym (opiekunowie: Alicja Magnuszewska i Henryka Chudzik), II miejsce - grupa teatralna „Garfield" z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie (opiekun - Anna Rok). Przyznano dwa równorzędne III miejsca. Zajęły je: grupa teatralna z Przedszkola Miejskiego w Barczewie (opiekun: Ewelina Majewska) oraz kabaret działający przy Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie (opiekun - Agnieszka Chojnowska).
Nagrodą specjalną została uhonorowana grupa teatralna, utworzona przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach. Nagrodę za najlepsze aktorstwo (kołysankę) otrzymali wykonawcy z Przedszkola Miejskiego w Barczewie, natomiast nagrody indywidualne - Robert Hulewicz ze Szkoły Podstawowej w Szczęsnym i Żaneta Żokowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie. Ponadto wymienionym osobom przewodniczący jury, ks. Jan Pietrzyk wręczył tomiki poezji swojego autorstwa.
Wojciech Zenderowski, członek jury, poproszony o opinię powiedział - Tegoroczny Powiatowy Przegląd Grup Kolędujących wyróżniał duży poziom artystyczny, dobór repertuaru, a nadto przygotowanie dzieci, szczególnie tych najmłodszych, nie zapominając o przybliżeniu warmińskich tradycji świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli.
Wszystkim nagrodzonym jury wręczyło dyplomy za uczestnictwo, statuetkę i nagrody rzeczowe. Organizatorami przeglądu i fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Urząd Miejski w Barczewie oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie. Patronat honorowy objęli: Starosta Powiatu Olsztyńskiego i Burmistrz Barczewa, natomiast patronat medialny - „Gazeta Olsztyńska", TV Macrosat w Barczewie i „Wiadomości Barczewskie".
Joanna Truszkowska

_