Dżeztiwal z gwiazdami


Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście było organizatorem ósmej edycji Dżeztiwalu – Jazzteavalu, który prezentował najciekawsze zjawiska polskiej sceny muzycznej, tej bogatej w tradycje, jak i odkrywającej nowe talenty. Powiat Olsztyński wsparł imprezę finansowo.

28 czerwca oryginalne miejsce imprezy w Stodole Kultury połączyło muzykę z malarstwem. Dźwięki jazzu, kabaretowy humor, obrazy w tle, oryginalne smaki i zapachy herbaty utworzyły inny wymiar czasu, przestrzeni i życia.To wszystko za sprawą charyzmatycznych artystów: Grażyny Łobaszewskiej – jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek gatunku jazz i rock, porównywanej do Billy Holiday czy Arethy Franklin, określanej mianem „najczarniejszej z białych kobiet”, kapeli Jazgodki – grającej muzykę etniczną z różnych krajów Europy oraz repertuar autorski do słuchania, tańczenia i śpiewania, Krystyny Stańko – wokalistki jazzowej, obdarzonej zmysłowym głosem, autorki tekstów, grupy Miąższ – lubelskiej formacji muzycznej, energetyzującej prostym brzmieniem i zacięciem kabaretowym, Ewy Cichockiej – czarującej publiczność nawet w roli konferansjerki.

W trakcie wieczoru odbył się wernisaż malarstwa dziesięciu artystek pod wezwaniem Bab Warmińskich, podczas którego usłyszeliśmy oberki w wykonaniu Krzysztofa Zawistowskiego i kierownika artystycznego Dżeztiwalu, Mateusza Iwaszczyszyna.


fot. Elwira i Mateusz Iwaszczyszynowie, Bogdan Skierski