Dyskutujmy o klimacie i rozwoju lokalnej gospodarki

18.01.2013
Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie! - to hasło, pod którym 21 stycznia w olsztyńskim starostwie odbędzie się debata na temat zmian klimatu i ich wpływu na rozwój lokalnej gospodarki. Organizatorzy chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w strategii rozwoju Powiatu Olsztyńskiego.

_

Jak pokazują badania naukowe, zmiany klimatyczne i anomalia pogodowe spowodowane są zwiększeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez działalność człowieka i spalanie surowców naturalnych (węgiel i ropa naftowa). Duża emisja dwutlenku węgla wpływa niekorzystnie na jakość powietrza i stan środowiska naturalnego, a co za tym idzie na warunki życia ludzkiego i zdrowie człowieka. Stąd niezwykle ważne staje się wspieranie działań zmierzających do redukcji CO2. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Powiat Olsztyński przystąpił do projektu „Dobry klimat dla powiatów”, realizowanego przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. 
- Chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na zmiany klimatu, ale do konstruktywnej dyskusji o tym, jak się do jego zmian adaptować – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania, które przyjęto w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii.
- Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu  – wyjaśnia Wojciech Szymański, koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów.  
Głos w sprawie powiatowych debat zabrał także Marcin Korolec, minister środowiska.
- Liczę, że dyskusja doprowadzi, z jednej strony do identyfikacji niezbędnych, a jednocześnie najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo z punktu widzenia potrzeb i możliwości danego powiatu działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu i sposobów ograniczenia emisji CO2. Z drugiej – do podzielenia się już uzyskanymi pozytywnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami, które będą mogły być z powodzeniem stosowane przez inne powiaty i gminy. Materiał z debat będzie również dla mnie przyczynkiem do zastanowienia się nad tym, jak usprawnić naszą politykę klimatyczną, ale również inwestycyjną – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.  Podczas debaty uczestnicy  zastanowią się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty będzie również dyskusja na temat rozwoju gospodarczego Powiatu Olsztyńskiego do 2030 roku. Debata objęta została patronatem Ministerstwa Środowiska oraz patronatem Starosty Olsztyńskiego.

Miejsce debaty:
Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Plac Bema 5
Sala sesyjna na parterze
Początek debaty:  godzina 9.00

Więcej o zmianach klimatycznych na www.chronmyklimat.pl