Dyrektor PCPR Kawalerem Białej Wstążki

06.12.2012
Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie znalazł się wśród sześciu osób uhonorowanych wyróżnieniem „Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki”. – To ukoronowanie działań powiatu w budowaniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – mówi laureat.

_

„Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet Biała Wstążka” - taki był tytuł konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim. Kampania „Biała Wstążka” jest skierowana do mężczyzn i ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Spotkanie było okazją do uhonorowania sześciu mężczyzn wyróżnieniem „Warmińsko-Mazurski Kawaler Białej Wstążki 2012".

Laureatami zostali:
Mirosław Bień - współzałożyciel i pracownik w Ośrodku Konsultacyjno-Psychoedukacyjnym do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kętrzynie;
Krzysztof Rubas - koordynator Klubu Integracji Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynku;
Arkadiusz Paturej - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Olsztyna  Dariusz Jurkiewicz- dyrektor PCPR w Węgorzewie
Jakub Zaręba - Asystent Zespołu Prewencji Komisariatu Policji w Olsztynku oraz Mieczysław Wójcik - Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim.

Ponad 7 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur co roku staje się ofiarami przemocy w rodzinie - wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Aż cztery tysiące z nich to kobiety, kolejne dwa tysiące to dzieci. Województwo przyłączyło się do ogólnoświatowej kampanii „Biała wstążka”, która ma nauczyć przeciwdziałania przemocy. - Udało się nawiązać współpracę z instytucjami, które problem znają problem od podszewki - mówi Wiesława Przybysz - dyrektor regionalnego ośrodka polityki społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.Arkadiusz Paturej podkreśla, że wyróżnienie to nagroda dla całego powiatu.- To ukoronowanie działań powiatu w budowaniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – uważa laureat. – Funkcjonuje u nas Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, a także jego lokalne punkty w Olsztynku, Biskupcu i Dobrym Mieście, które są gotowe przyjąć ofiary przemocy w nagłych sytuacjach. Osoby, które dotknęła przemoc w rodzinie mogą liczyć na wsparcie prawnika, czy psychologa. Program „Biała wstążka” skierowany jest głównie do mężczyzn i ma zwrócić uwagę na walkę z przemocą wobec swoich partnerek. Ale coraz częściej oprawcami są także kobiety. Tylko rok temu z warsztatów dla ofiar i sprawców przemocy skorzystało kilkaset osób. W 30 procentach udało się poprawić stosunki partnerskie, a 20 procent wszystkich uczestników całkiem zmieniło swoje życie.