Dumna biało-czerwona

02.05.2020
Od szesnastu lat 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego akurat dziś?

Ustanowienie 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. W czasach PRL tego dnia obowiązywał absolutny nakaz zdejmowania flagi po Święcie Pracy. Podłożem ideologicznym była chęć zmniejszenia znaczenia przez komunistyczne rządy rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która stała się jednym z symboli walki o niepodległość Polski w czasie zaborów. Tego też dnia przypada rocznica zawieszenia biało-czerwonej w 1945 r. w Berlinie przez polskich żołnierzy, symbolicznie kończąc czas okupacji nazistowskiej. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Kolory widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z niewielu, pochodzenie heraldyczne.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. To flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Na fladze narodowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków. Flagi państwowej z godłem mogą używać jedynie przedstawicielstwa i misje poza granicami RP, statki morskie, lotniska i lądowiska cywilne. *

* Źródło: www.gov.pl/web/mswia