Drugi Festiwal Partnerstw Polsko-Niemieckich

21.09.2011

Powiat Olsztyński i Osnabrück w weekend 24-25 września już po raz drugi_ organizuje imprezę, która ma za zadanie zacieśniać więzi samorządów i organizacji pozarządowych z regionu ze swoimi zagranicznymi partnerami z Niemiec. Tematem przewodnim spotkania seminaryjnego będzie temat ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii.

Głównym punktem drugiego Festiwalu Partnerstw Polsko-Niemieckich będzie seminarium, które odbędzie się w sobotę 24 września w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego przy ul. Obitza 1 w Kortowie (start o godz. 9).
- Wspólnie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi chcieliśmy bliżej przyjrzeć się i poznać tematy z dziedziny ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - To ważne zagadnienia, gdy pod uwagę weźmie się globalne ocieplenie i obowiązek coraz większego udziału energii ze źródeł odnawialnych.  

Premiera nowego starosty
Swój przyjazd na Festiwal Partnerstw zapowiedziała m.in. 20-osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego Powiatu Osnabruck. W składzie niemieckiej delegacji będzie m.in. Manfred Hugo, ustępujący właśnie starosta Osnabruck.
- Liczymy, że nasze wspaniałe partnerstwo nadal będzie rozwijane o kolejne realne działania - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. 
W czasie sobotniego seminarium odbędą się m.in. wykłady na temat rozwoju i przyszłości fotowoltaiki w Osnabruck, energetyki odnawialnej w naszym regionie, czy Warmińskiej Drogi Krajobrazowej.

Zwiedzą Warmię i Mazury
W przerwach wystąpi zdolna młodzież z orkiestry Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Z interesującymi wydawnictwami na temat tożsamości regionalnej i dziedzictwa kulturowego wystawi się także olsztyńska Borussia. W kolejnych dniach pobytu goście z Niemiec poznają najciekawsze miejsca na Warmii i Mazurach. Będą m.in. w sanktuarium w Świętej Lipce, w pałacu w Galinach, w Lidzbarku Warmińskim, Krutyni, czy Mikołajkach. Niemiecka delegacja złoży także wizytę w posiadłości rodziny Potockich, gdzie odbędzie się spotkanie z niemiecką dziennikarką Renate Marsch-Potocką. Goście z Niemiec wezmą tez udział w uroczystym odsłonięciu pierwszej z 38 tablic informacyjnych Kopernika Warmiaka w Ługwałdzie w gminie Dywity.    

Program seminarium „Europa szanuje środowisko" - sobota, 24.09.2011, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Aula Teatralna Wydziału Humanistycznego, ul. Kurta Obitza 1

9.00- 09.15 Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach 
09.15- 09.30 Powitanie gości
Józef Górniewicz Rektor UW-M w Olsztynie  
Jan Maścianica Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski
Mirosław Pampuch Starosta Olsztyński 
09.30- 11.40 Wykłady
09.30- 09.50 „Energetyka odnawialna na Warmii i Mazurach"- Andrzej Koniecko Prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej
09.50- 10.10 „Ochrona klimatu, OZE z punktu widzenia ochrony środowiska i planowania regionalnego"- Dr. Volker  Berding, Niemiecka Fundacja Ochrony Środowiska DBU                                                                                     
10.10- 10.25 Przerwa kawowa
10.25- 10.45 „Warmińska Droga Krajobrazowa"-  dr Dariusz Łaguna Wydział Ekonomiczny UWM
10.45- 11.05 „Strategia ochrony klimatu w powiecie Osnabrück" - Dr. Winfried Wilkens, Powiat Osnabrück
11.05- 11.25   Przyszłość technologii ekologicznych - promocja publikacji „Sprawdzone praktyki w gospodarowaniu odpadami komunalnymi"- Tomasz Wollny Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych „Silesia" z Opola
Słowo końcowe Starosty Olsztyńskiego - zakończenie seminarium
11.25- 11.40 występ Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach