Dożynki w powiecie


Ważynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe i okrężne – tak kiedyś Słowianie określali dożynki. Dawniej obchodzono je w okresie równonocy jesiennej, dziś zaś urządza się je po żniwach w którąś z niedziel września. Dożynki są czasem dziękczynienia za plony, które zwykle rozpoczyna uroczysta msza święta, a następnie jej uczestnicy, korowodem udają się na miejsce, gdzie obchodzony będzie festyn.

Mieszkańcy gmin z terenu powiatu olsztyńskiego, w tym roku święto to obchodzić będą w dniach – 3, 9 i 16 września. W program uroczystości wpisane są konkursy dożynkowe, kiermasze rękodzieła, tradycyjne kulinaria, turnieje sołectw, czy występy lokalnych grup i zespołów. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla najmłodszych, będą to m.in.: trampoliny, dmuchańce, malowanie buzi, bańki mydlane oraz liczne gry i zabawy z konkursami.

Zwieńczeniem obchodów dziękczynnych za żniwa będą „Dożynki Powiatowo-Gminne, Święto Chleba”, które odbędą się 16 września br. na Stadionie Miejskim w Dobrym Mieście. Podczas festynu sołectwa z gminy Dobre Miasto i Powiatu Olsztyńskiego zaprezentują zarówno plony, jak i piękno oraz dorobek swoich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczyć będą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem. O godz. 13:30, po uroczystej mszy św. uczestnicy dożynek przejdą barwnym korowodem, prowadzonym przez Grupę Concordia Dobre Miasto na Stadion Miejski, gdzie rozpocznie się ceremonia dożynkowa.

Oryginalnym wiejskim stoiskom i wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie szereg atrakcji, w tym pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, pokaz sztuk walki w zapasach i elementach samoobrony, czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad czterdziestu stoiskach będzie można otrzymać informacje rolnicze i zgłębić tematykę świata przyrody. Na dożynkowej scenie wystąpią: zespół Anker, Serduszka, Lelija (kier. Sylwia Pacholec – Rudol i Dariusz Ejsymont), Kolosoczok (kier. Piotr Tabaka), skrzypaczka Magdalena Szymańska i Pasja. Gwiazdą wieczoru będzie  TOP ONE.

Serdecznie zapraszamy zarówno na uroczystości obchodzone w gminach jak i powiatowo-gminne.

Na plakatach poniżej przedstawiony jest szczegółowy program z poszczególnych miejscowości.

Dywity  Jeziorany Kolno  purda-dozynki-plakat-A3.indd PLAKAT dozynki 2017 A2BarczewoBiskupiecGietrzwałdPowiatowo-Gminne