Dożynki piwne na olsztyńskim zamku


Powiat Olsztyński wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur oraz partnerami zapraszają na otwarcie sezonu piwowarskiego na Warmii, które rozpocznie się w sobotę 27 września o godz. 12 na olsztyńskim zamku. W programie m.in. warzenie warmińskiego piwa Rosanke, pokazanie potencjału regionalnego browarnictwa, czy odszpuntowanie beczki z dożynkowym piwem. Spotkanie odbędzie się w Sali Kromera na olsztyńskim zamku.

- Głównym celem wydarzenia organizowanego przez Powiat Olsztyński i Muzeum Warmii i Mazur jest uroczyste rozpoczęcie sezonu piwowarskiego na Warmii – mówi Paweł Błażewicz, historyk i piwowar z Muzeum Warmii i Mazur. – Nie bez przyczyny odbędzie się ono pod koniec września. Wszak zgodnie z tradycją na świętego Michała (29 września) przypada pierwszy dzień sezonu pracy piwowarów.

Spotkanie na zamku ma też na celu integrację środowiska piwowarskiego regionu oraz pokazanie dużego potencjału warmińskiego browarnictwa i pozytywnych zjawisk, które zaszły w branży w ostatnim czasie. Już w październiku po wielu latach przerwy produkcję piwa wznowi Browar w Braniewie. Pracę znalazło tam kilkadziesiąt osób. Reaktywacji doczeka się także zabytkowy Browar w Biskupcu, który pod koniec sierpnia został kupiony przez grupę Browary Regionalne Jakubiak. Z kolei w stolicy Warmii i Mazur na początku przyszłego roku ruszy pierwszy w regionie browar restauracyjny Zamkowy Młyn. Od wielu lat ambasadorem warmińskiego piwowarstwa, który odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej jest Browar Kormoran z Olsztyna. Kolejnym pozytywnym aspektem jest także konsolidacja środowiska piwowarów domowych z regionu, którzy co roku za swoje piwa otrzymują główne nagrody na największych piwnych festiwalach. W czasie sobotniego spotkania domowi piwowarzy powołają do życia Warmińsko-Mazurski Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

- Przyczynkiem do sformalizowania naszej działalności, ale i pozytywnych zmian w całej branży był bez wątpienia Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, który jest organizowany przez Powiat Olsztyński od 2012 roku – zauważa Daniel Duda, piwowar domowy z Browaru Jaroty w Olsztynie.

W czasie spotkania na zamku domowi piwowarzy uwarzą warmińskie piwo Rosanke według zwycięskiej receptury z tegorocznego II Warmińskiego Konkursu Piw Domowych. Uczestnicy będą mogli tez spróbować najsmaczniejszych przekąsek piwnych, czyli słodkich fafernuchów i słonych nowolatek. Odszpuntowana zostanie także beczka z dożynkowym piwem Browaru Kormoran.

- Spotkanie będzie również dobra okazją do podsumowania trzeciej edycji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego, który odbył się w sezonie letnim w Biskupcu, Braniewie i Olsztynie – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Będziemy chcieli podziękować partnerom i instytucjom, które zaangażowały się w ten ciekawy i oryginalny projekt.

96_projekt kopia