Dobro pacjenta jest najważniejsze!

03.06.2013
O sytuacji finansowej, dalszym działaniu Oddziału Wewnętrznego i planach inwestycyjnych, rozmawiamy z Marią Mielniczek, dyrektorem powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście.

_

- Jaka jest sytuacja finansowa Szpitala w Dobrym Mieście? Z jakim bilansem został zamknięty rok 2012?

- Sytuacja finansowa nie jest zła, rok 2012 zamknęliśmy niewielkim dodatnim wynikiem finansowym mimo, że przyrost przychodów uzyskiwanych z NFZ z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych z roku na rok jest coraz mniejszy. A trzeba pamiętać, że jest to główne źródło finansowania ZZOZ. Natomiast koszty funkcjonowania z roku na rok są coraz większe. Udało nam się nawet wyasygnować w budżecie na rok 2013 niewielkie środki finansowe na podwyżkę dla pracowników. Aktualnie jesteśmy w trakcie jej naliczania.
- Jak wygląda funkcjonowanie Oddziału Wewnętrznego i jaka jest jego przyszłość? Pytam, bo w środowisku dobromiejskim pojawiły się niepokojące informacje na ten temat. Czy Oddział Wewnętrzny będzie likwidowany lub zmniejszony będzie zakres jego działania?
- Pragnę uspokoić Pana i środowisko dobromiejskie – Oddział Chorób Wewnętrznych funkcjonuje, przyjmuje pacjentów, leczy. W  Oddziale pracują doświadczeni lekarze i pielęgniarki. Nie ma żadnego zagrożenia likwidacji Oddziału. Spełniamy wszystkie warunki określone przepisami i standardy jakościowe. Oddział ma nowego ordynatora. Powołałam na to stanowisko lekarz Joannę Błażewicz – specjalistę chorób wewnętrznych i diabetologii, z 10-letnim stażem pracy. Jest to lekarz z dużym doświadczeniem zawodowym, swoje życie zawodowe związała z naszym szpitalem, bowiem od 10 lat pracuje w Zespole. Jest znana pacjentom, personelowi i społeczności lokalnej, wysoko oceniana za fachowość, empatię i oddanie pacjentom i personelowi. Dla wsparcia Oddziału aktualnie prowadzimy rozmowy z lekarzami, których chcemy zatrudnić.
- Jaki wygląda sytuacja kadrowa dobromiejskiej placówki? Czy macie jakieś wakaty lub braki kadrowe?
- Sytuacja w zakresie kadrowym jest ustabilizowana, aktualnie planujemy zatrudnić co najmniej  jednego lekarza do Oddziału Chorób Wewnętrznych dla wsparcia lekarzy tam pracujących. Przyjmujemy do pracy pielęgniarki w związku z rotacją w tej grupie zawodowej,  jednak nie mamy tutaj żadnych niedoborów.  Jedynie w miejsce pielęgniarek odchodzących zatrudniamy nowe. Finalizujemy rozmowy  z lekarzem internista – geriatrą, która w lipcu zostanie u nas zatrudniona w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych. Staramy się podnosić jakość udzielanych świadczeń poprzez zatrudnianie  personelu o coraz wyższych kwalifikacjach w stosunku do wymaganych i  szkolić na szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych personelu już zatrudnionego. Na rok 2013 mamy ambitny plan szkoleń.
- Szpital w ostatnim czasie sporo  inwestował. Pojawił się nowoczesny ambulans, jest nowy rentgen, otrzymaliście certyfikat zarządzania jakością, przeprowadzacie remonty. Czy ten trend inwestycyjny będzie utrzymany?
- Tak to prawda. Konkurencja, postęp  technologiczny w medycynie, ale przede wszystkim dbałość o naszych pacjentów, o warunki ich pobytu i leczenia oraz jakość udzielanych świadczeń -  powodują że stawiamy sobie nowe cele inwestycyjne co roku. Na rok 2013 zaplanowaliśmy np. wymianę aparatu do badań biochemicznych w Laboratorium, remont Zakładu Opiekuńczo Leczniczego Psychiatrycznego (ZOLP), zakup aparatu do usprawniania kończyn górnych i dolnych – rotor elektryczny - dla pacjentów hospitalizowanych w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym(ZOL), czy zakup 15 łóżek rehabilitacyjnych elektrycznych wraz z szafkami przyłóżkowymi.
- Z jakich Poradni mogą korzystać pacjenci w Dobrym Mieście?
- Pacjenci maja dostęp do wielu poradni specjalistycznych poziomu powiatowego, co należy także zawdzięczać NFZ, który rozumie potrzebę dostępności tych świadczeń, jak najbliżej miejsca zamieszkania. W Zespole są dostępne następujące Poradnie: chirurgiczna, endokrynologiczna, neurologiczna, dermatologiczna, gruźlicy i chorób płuc, reumatologiczna, otolaryngologiczna, ginekologiczno-położnicza, zdrowia psychicznego, terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Ponadto działa poradnia podstawowej opieki zdrowotnej i tu pokuszę się o jej reklamę, zachęcam do korzystania z usług tej poradni. Pozyskaliśmy do pracy lekarza, który specjalizuje się w zakresie medycyny rodzinnej – lek. Dorotę Bechcińską,  która zyskuje sobie coraz większe  uznanie wśród pacjentów. Pacjenci bardzo chętnie składają opcję wyboru, a nawet obserwujemy zjawisko przepisywania się do pani doktor pacjentów z innych poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Myślę że dodatkową przyczyną zainteresowania  poradnią POZ w naszym Zespole jest możliwość wykonania na miejscu wszystkich zleconych przez lekarzy POZ badań laboratoryjnych, zdjęć rentgenowskich i badań USG.
- Kiedy szpital doczeka się własnej strony internetowej?
- A to Pana zaskoczę, bo Zespół posiada już stronę internetową  www.szpitaldobremiasto.pl. Co prawda strona jest w budowie, ale możemy już poprzez stronę internetową zapoznać się z Regulaminem Organizacyjnym obowiązującym w Zespole, jak również o organizowanych  przetargach.
- Z czego jest Pani najbardziej dumna?
- Powód do zadowolenia – to każdy pacjent który otrzymał u nas pomoc. To pracownicy, którzy z oddaniem wykonują swoje obowiązki. Powód do dumy – wspólny: mój i pracowników – to potwierdzenie właściwej jakości świadczonych usług poprzez uzyskanie Certyfikatu Zarządzania Jakością, który otrzymaliśmy w 2012 r. W kwietniu tego roku  potwierdziliśmy w wyniku auditu odnawialnego przeprowadzonego przez firmę certyfikującą że nadal utrzymujemy właściwy poziom jakościowy. Zachęcamy wszystkich pacjentów do wyrażania opinii o nas. W rejestracji do Poradni i Izbie Przyjęć, w Oddziałach są do dyspozycji pacjentów i ich rodzin ankiety satysfakcji. Wszystkie opinie są i będą przez nas wnikliwie analizowane i wykorzystane w doskonaleniu świadczonych usług.
Rozmawiał: Jacek Niedzwiecki, "Przegląd Warmiński"