Depresja - tematem Światowego Dnia Zdrowia

07.04.2017
Pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej" obchodzimy dziś Światowy Dzień Zdrowia. 

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, czy rozpad związku, a także w przebiegu choroby fizycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków. W praktyce lekarskiej zaburzenie to jest jednym z najczęściej występujących schorzeń psychicznych. Badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej.

Depresja jest ogromnym obciążeniem dla pacjenta, znacznie ogranicza jego zdolność do pracy i nauki, negatywnie wpływa na przebieg innych schorzeń, istnieje realne ryzyko popełnienia samobójstwa. Szacuje się, że depresja jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Depresji można zapobiegać i można ją leczyć, przy czym najskuteczniejszą metodą jest połączenie terapii lekowej i psychoterapii. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub ją leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi kampanię edukacyjną poświęconą depresji pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej". Z materiałami informacyjnymi zapoznać się można na stronie organizatora.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna planują organizację spotkania poświęconego problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży, skierowanego do kadry pedagogicznej oraz psychologów pracujących z dziećmi i młodzieżą w placówkach edukacyjnych oraz pracowników pomocy społecznej. Szczegóły wkrótce.

(grafika WHO)