Dar Serca dla szpitala w Biskupcu

15.10.2019

Do Szpitala Powiatowego w Biskupcu trafi sprzęt medyczny o wartości 200 tys. zł. Jego koszt pokrywa… prywatny darczyńca.

Dzięki przekazanej donacji już została zakupiona wanna do kąpieli wirowej kończyn dolnych i kręgosłupa oraz zestaw do laseroterapii ze skanerem do działu fizjoterapii. Na Blok Operacyjny trafiła także część nowych instrumentów chirurgicznych, zastępując te najbardziej zużyte zestawy. Do oddziału chorób wewnętrznych trafił CPAP dla dorosłych, czyli zestaw z respiratorem i maską dla osób cierpiących na bezdech, a na oddział chorób wewnętrznych aparat EKG BTL-08 L z wózkiem oraz autoanalizą. Z kolei oddział neurologiczny wzbogacił się o Holter EKG i Holter ABPM wraz z oprogramowaniem i rejestratorami. Szpital jest w trakcie zakupu urządzenia do ultradźwiękowego oczyszczania ran przewlekłych (np. odleżyny, stopa cukrzycowa) i ostrych (oparzeń, ran zakażonych, pooperacyjnych itp.), na potrzeby oddziału chirurgii wewnętrznej. Otrzymane środki pozwolą szpitalowi na kupno jeszcze kilku urządzeń do końca tego roku.

To pierwsza tak duża darowizna przekazana placówce przez osobę fizyczną. – Dzięki darowiźnie kupujemy sprzęt nowoczesny i bardziej zaawansowany technologicznie, a przez to podnosimy jakość oferowanych usług. Dzięki np. urządzeniu do oczyszczania ran rozwijamy świadczenia z zakresu leczenia ran przewlekłych, zmniejszamy ryzyko powikłań okołooperacyjnych i skracamy tym samym czas hospitalizacji pacjentów operowanych – wyjaśnia Marta Maciejewska, zastępca dyrektora szpitala.

Starosta olsztyński nie kryje radości. – To naprawdę szlachetny gest. Dar serca na rzecz lokalnej społeczności, który pomoże wielu ludziom, bo przecież z tego sprzętu skorzystają chorzy nie tylko z Biskupca. Jestem wdzięczny i poruszony dobrym sercem oraz hojnością naszego darczyńcy i także tą drogą bardzo mu dziękuję – mówi Andrzej Abako.

Konto szpitala wzbogaciło się również o kwotę 99 tys. zł przeznaczonych na zakup kolejnych urządzeń medycznych. Tym razem pieniądze pochodzą od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, który przekazał go olsztyńskiemu staroście na piątkowej Gali Biskupieckich Talentów.

foto.: Ewa Koniecpolska